Сряда, 23 Апр 2025
           
Бизнес

Нежното лице на Асарел-Медет

   


Жената може и през скала да премине, стига да го поиска, гласи известна японска мъдрост. В панагюрската рудодобивна компания „Асарел-Медет“ това не е просто една умна фраза, а работно ежедневие. Всеки пети работник, служител, специалист или мениджър в „Асарел-Медет“ АД е от нежния пол. На пръв поглед тази цифра звучи нетипично за минния бранш, който се смята за предимно мъжка територия. Но традициите не са това, което са били преди 50 или 100 години. Предлагаме ви среща с две жени, които градят своята лична история на успеха именно в панагюрската минна компания.

 
инж. Стояна Скачкова - Снимка "Асарел-Медет"

Инж. Стояна Скачкова е една от асарелските дами, които чупят стереотипите и се доказват като професионалисти в професии, считани за преоблaдаващо мъжки. Соня, както я наричат всички нейни колеги, е завършила средното си образование със специалност „Обогатител“ в панагюрския Минен техникум, който навремето минава за „мъжко училище“, а днес е Професионална гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм. „След като се дипломирах, реших, че едно „средно“ е нищо, а и вече имах дете“, обяснява тя. Записала „Маркшайдерство“ в Минно-геоложкия университет „Свети Иван Рилски“, без дори да знае какво означава тази странно звучаща чуждица. Посветени в професията нейни близки ѝ казали, че много се чертае. А тя много обичала да застава пред белия лист. През 2005 г. Соня става част от екипа на отдел „Минно инженерство“ в „Асарел-Медет“ и днес е

главен маркшайдер

на компанията. „За сексизъм тук и дума не може да става. Всяка от нас е уважавана и ценена заради работата и професионализма, който носим. В крайна сметка, когато получаваме заплати, всички сме еднакви“, шегува се тя. Соня и колегите ѝ често работят в неблагоприятни условия – от снежни виелици и минусови температури до сахарски жеги. „Това, че ходим с ботуши и каски, не ни прави по-малко жени“, уверява тя. „Tипичната женска упоритост ни помага в професията, защото всеки ден е предизвикателство, а една усмивка и добра дума разчупват нещата в трудни моменти и дават импулс“, добавя инж. Скачкова. Един от най-верните ѝ помощници в работата в рудник „Асарел“ е…

високотехнологичен дрон

Уредът обаче не се ползва за селфита, а за заснемане и контрол на минните процеси в рудника: „Тази машина може да работи с мобилна станция, която поддържа различни сигнали – GPS, Glonass, Beidou, Galileo. Предоставя корекции в реално време и генерира информация за позициониране със сантиметрова точност“. За обработка на получените данни в отдела използват специализиран софтуер за картографиране. Той позволява бързо и прецизно да се решават задачите по планиране, обработване и анализиране на 2D и 3D информация.

С дрона се подобрява работата и се повишават бързината и точността, което позволява заснемането и на трудно проходими терени, осигурява безопасната работа и надеждността на информацията. „Можем да инспектираме и да контролираме работата на минните машини в реално време, да наблюдаваме сондажните дейности, да извършваме запис, наблюдение и анализ на масива при взривяване, да правим експресна оценка за ефективността на минните работи, което иначе не е възможно“,  обяснява още инж. Скачкова. Признава, че има много мечти, но те винаги са повече от възможностите.

„Мъжкото момиче“ в рудника

работи в дружеството от 1990 г. А извън работата най-обича да топи умората с народни танци.

За какво си мечтае всеки родител – детето му да има стабилна работа и да се реализира професионално и житейски в родното си място, а не на хиляди километри от дома. Проектът за дуално обучение, който се реализира в Панагюрище от 2014 г. по инициатива на минната компания „Асарел-Медет“ помага за сбъдването на тези мечти. За десет години вече шест випуска минни специалисти се дипломираха в Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище. Към момента в рудодобивното дружество работят 28 от завършилите младежи, а обратната връзка от техните ръководители е изключително добра.

 
инж. Нели Запрянова - Снимка "Асарел-Медет"

„Да тръгнем първи, означава да тръгнем навреме“ – фирменото мото на „Асарел-Медет“ олицетворява напълно историята на инж. Нели Запрянова, която работи като реагентчик в обогатителната фабрика на панагюрския лидер в рудодобива. През 2015 г. тя става част от първия випуск дуални ученици в „Асарел“. „Ние бяхме първите и не знаехме какво ни очаква. Бяхме тези, които трябваше

да отъпчат пътеката

на идващите след нас“. Днес инж. Запрянова има зад гърба си пет години трудов стаж в компанията. Тя е успешно дипломиран бакалавър по специалността „Обогатяване и рециклиране на суровини“ и изучава магистратура по „Инженерна безопасност“ в МГУ „Св. Иван Рилски“.

„Когато записахме тази специалност в гимназията, нямахме никаква представа пред какво се изправяме и какво ще ни предстои“, спомня си Нели. „В началото теорията ни се струваше малко скучна. Но когато дойдохме във Фабриката, вече ни стана интересно. Колегите от екипа ни приеха, помагаха ни ежедневно в работата, даваха ни съвети да бъдем борбени и

да следваме мечтите си

Сега, когато ни грабне работното ежедневие, няма значение дали си мъж или жена, просто си изпълняваш задачите“, казва тя с ентусиазъм и осъзнатост.

Рудникът е голям и в него има място за всички, твърдят работещите в „Асарел“, за които повелителките на мъжките професии не са екзотика, а хора, на които винаги може да разчиташ. Женската усмивка и звънкият смях в началото на деня са безценен дар, който всеки би бил щастлив да има.

Източник: Economic.bg