Президентът Румен Радев коментира договора с турската държава енергийна компания "Боташ" и заяви, че наскоро е говорил с турския държавен глава Реджеп Таип Ердоган, който е изразил готовност "в тази ситуация да представи още по-добри условия", пише OFFNews.
Вчера Комисията за противодействие на корупцията (КПК) разпитва бившия енергиен министър Росен Христов за договора с "Боташ", проведе и обиск в дома му. Президентът реагира днес като каза, че проверките на договора с "Боташ" са "политическа атака с определени мотиви".
Радев посети посети 24-та авиобаза - Крумово и се запозна с доклада за готовността за гасене на пожари от въздуха. Пред журналисти той се пошегува, че всеки в България разбира от футбол и газови сделки.
Определи като "пълна лъжа" твърденията, че договорът не се използва, а само се плащат такси по него:
"Неслучайно последният път, когато коментирах този казус, ви призовах да проверите откога не работи терминалът за втечнен газ от Александруполис. Нека ви помогна - този терминал не работи от миналата година и тази година през договора с "Боташ" се вкарват значителни количества газ и в същото време продължава да се най-нагло да се лъже, че договорът не се използва, а само се плащат такси. И кого обслужват тези лъжи?".
Радев каза, че приветства стремежа на разследващите органи да направят проверка на сключената сделка, но ги призова след като тя приключи - да се направи нова за пропуснати ползи.
"В момента договорът нито се използва за вкарване на газ в България, нито за продаване навън. Също така попита защо продължаваме да внасяме руски газ през посредници. Защо той продължава да не се използва, защо през него не продаваме на други държави и е много важно защо продължаваме да внасяме руски газ. Любимо занимание на вече няколко правителства, които упорито искат да водят война с Путин всеки ден, но внасят руски газ през посредници.
(...)
Защо след като шефове на "Булгаргаз" и унгарското ЕВН подписаха пред мен през септември 2023 г. меморандум и започна да се готви договор за доставка на газ през Унгария? 10 дни след това сглобката гласува едно решение за енергийна такса, която изгони за дълго и унгарците, и сърбите, които чакаха. Аз питам - ние кога ще намерим отговор на тези въпроси и слушам как фриволно се леят приказки за корупция, свързана с "Боташ". Искрено се надявам хората, които ги говорят тези неща, да осъзнават, че безпочвено обвиняват в корупция и турската страна."
Той обърна снижение на това, че "Боташ" е държавна компания и няма как случващото се да не повлияе на отношенията ни с Турция.
По повод официалното приемане на България в еврозоната на 8 юли той каза:
"От вторник ефирът се задръсти от фанфари и едно ожесточено блъскане с лакти кой по-напред, кой с по-големи заслуги ни е вкарал в еврозоната. (...) Учудвам се защо властимащите не слязат долу на улицата да празнуват това събитие с българите на улицата, а ги хокат от екрана. Всичко започна с фанфари и приключи с обикновените сърдити пози. Правителството явно бърза да се хвали и да проси поздравления, защото много ясно знае истината за дупката в бюджета и факта, че не успява да овладее цените".