Българска асоциация за устойчив туризъм настоява за отмяна на Наредбата за придобиване на правоспособност за упражняване на професията "Eкскурзовод". Организацията ще изпрати писмо до министъра на туризма Мирослав Боршош да вземе решение след като по случая се произнесе през миналата година Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която обяви, че текстовете в административния акт водят до ограничения на конкуренцията, заяви пред TravelNews Димитър Попов, председател на Българска асоциация за устойчив туризъм и управител на туроператора „Пенгуин травъл“, който прави входящ и изходящ туризъм. В писмото ще бъдат представени мотивите на юристите на асоциацията, според които наредбата може да бъде атакувана като противоречаща на едно от основните начала, прогласени в Конституцията – свободната стопанска инициатива. Освен това не отговаряла и на европейските директиви за упражняване на свободна професия.
От създалата се ситуация и решение на КЗК може да бъде глобен сегашният министър на туризма, защото предходният Евтим Милошев не е направил нищо по отмяна или промяна на документа. КЗК смята като ограничения на конкуренцията изискването за правоспособност за предоставяне на екскурзоводски услуги, както и забраната на екскурзоводите от чужбина, придружаващи чужденци, да изнасят беседа извън превозното средство, с което се придвижват. От комисията смятат, че изпитът за придобиване на правоспособност изисква твърде широки знания, които може да не са необходими. Всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви екскурзоводска беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара, е мнението на регулатора.
„Един екскурзовод не може да бъде по-подготвен от мен и моя екип за обслужването на клиентите ни. Все едно да поискате бабите по къщите за гости да карат курсове по готварство, ресторантьорство или хотелиерство“, посочи Димитър Попов. Той и други туроператори са против наредбата за екскурзоводите в сегашния й вид, защото създава опасна тенденция за сектора и излишна бюрокрация. Според тях тя трябва да бъде прецизирана, като регистърът остане, а задължителните обучения и изпити да бъдат за екскурзоводите, които обслужват културно-историческите паметници и обекти по места в общините.
Димитър Попов коментира още пред TravelNews следното:
„Нека се представя с няколко думи, което обяснява до известна степен защо нашата асоциация иска отпадането на тази наредба или в най-добрия случай ревизирането й. Завършил съм Софийския университет като първенец на випуск „География на туризма“, член на Кралското Географско Дружество (Fellow of the Royal Geographical Society) - един от тримата в България, член на датския клуб на пътешествениците De Berejstes Klub с посетени към момента 158 страни, дългогодишен опит на планински водач, екскурзовод, ски учител. Дори тригодишен стаж като шофьор на автобус в Копенхаген, пионер в международния конен и велотуризъм в България и туроператор от 1989 г.
Сега с тази биография зад гърба си трябва ли да се явявам на изпит за екскурзовод, тъй като продължавам да водя групи? След като съм живял 20+години в Дания, трябва ли да доказвам пред Министерството на туризма, че знам датски? Остава въпросът как подобна наредба въобще може да бъде приета от МТ. В това министерство нямат ли юристи?“.
По думите му има хора, които са завършили география, археология, история, туризъм и е абсурдно да ходят на курсове и на изпит, за да получат една карта - значка от Министерството на туризма, че имат право да бъдат екскурзоводи. Според Попов известни учени и археолози като проф. Николай Овчаров, проф. Христо Пимпирев, проф. Людмил Вагалински, проф. Сергей Игнатов е абсурдно да бъдат карани да ходят на курсове и на изпити, за да водят групи. Самият Попов като туроператор работи и води хора на екскурзиии в чужбина и посреща в България туристи от 35 години. Той няма и не иска да има карта за екскурзовод, още повече пък да кара курсове и да държи изпити. Освен това да плаща такси за обучения и изпити. В същото време подчерта, че по-добре обучава и подготвя млади хора да бъдат истински водачи и екскурзоводи, отколкото преподаватели или браншови организации.
Попов посочи и един друг проблем - липсата на екскурзоводи в България. Тя вече се усещала и много български и чужди туроператори се сблъскват с намирането на такива кадри. „Трябва да се дава шанс на младите хора, които имат желание да бъдат планински водачи или екскурзоводи, а не да бъдат ограничавани с изисквания за висше образование и преминаване през задължителен курс“, подчерта той. Например студентите по география, история, туризъм, археология, екология и др. специалности, могат да работят като екскурзоводи и да се издържат. По този начин ще влязат повече и нови кадри в туризма.
„Всичко опира до качество и пазарът сам трябва да регулира добрите екскурзоводи и планински водачи, защото туроператорите са отговорни за туристите. Когато има оплаквания от екскурзоводи и водачи, вината винаги пада върху туроператорите и те плащат неустойки или връщат пари“, коментира още Димитър Попов.