Близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители (ЧСИ), съобщи Сийка Анодалиева от Камарата на ЧСИ по време на форума Money.bg Лични Финанси.
"Цифрата от 120 000 млади хора звучи наистина стряскащо, а още по-стряскащо е, че нашите наблюдения по изпълнителните дела показват, че възрастта на длъжниците непрекъснато пада. Тоест, все повече млади хора не само имат задължения, ами те са просрочени, осъдени са и по тях има заведени изпълнителни дела", коментира Анодалиева и допълни, че има много случаи, в които длъжниците дори още не са завършили училище.
Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където лошите дългове са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и други несъществени разходи.
"Младите хора искат да имат един по-добър стандарт на живот, отколкото подволяват доходите им и затова най-често взимат кредитите", коментира експертът, като отбеляза, че младите хора не правят разлика между нужда и желание.
"Не знаят как да спестяват. Това ги води до задлъжняване", подчерта тя и призова за повече финансова грамотност още от училище.
Частният съдебен изпълнител посочи, че един от основните проблеми на длъжниците у нас е, че в повечето случаи те не съдействат на кредиторите си и на ЧСИ-тата за разсрочено изплащане на задълженията си.
HR експертът Петър Джугански също обърна внимание на нереалистичните очаквания на младите: "Идват студенти, които искат стартово възнаграждение, каквото реално се постига след 3-4 години. Това е резултат от липсата на информираност".
Неговото послание бе ясно: "Не теглете пари за глупости, за да не станете част от статистиката на ЧСИ".