Четвъртък, 03 Юли 2025
           
Коментари

МОН: Махането на таксите за детските градини показа безотговорността на родителите

   
МОН: Махането на таксите за детските градини показа безотговорността на родителите

Проблемът е, че се разшири задължителното предучилищно образование. Премахването на таксите за детските градини води до безотговорност от страна на родителите - родителите заявяват, че децата им ще присъстват в детските градини, но е имало по-малко. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на заседанието на ресорната парламентарна комисия, цитиран от news.bg.

Вълчев обясни, че с премахването таксите на на детските градини, които покриваха много малка част от цената на услугата и дейността, средствата за възнаграждения се финансираха от държавния бюджет като верига на държавна дейност. Преди премахването на таксите, в България заедно с Дания таксите за детските градини бяха най-евтини, посочи министърът.

Красимир Вълчев заяви, че МОН не може да подпомогне по друг начин детските градини освен чрез финансови средства. Няма как да обезпечим всички потребности - учителите трябва да излязат в отпуска, готвачите също.

Запитан за мандатността на директорите на училищата той коментира, че това е една от темите, които вълнува МОН. Мандатността има предимство и това предимство повишава отговорността към свършената работа. Затова много позиции в районните управления са мандатни, но дългогодишното заемане на позиция води до натрупване на опит помага за по-доброто управление, добави образователният министър.

Това, което МОН, предлага е алтернативен вариант - надделя аргументът, че ако веднъж на 4 или на 5 години се преизбират всички директори на училището, би поставило системата в режим на управленска безтегловност.

Според него най-уязвими са институциите, които се управляват от изпълняващ функциите ръководител или директор. МОН предлага да има възможност всяка година да бъдат сменяни между 5-10% от директорите, ако не си вършат работата.