Приемането на страната ни в еврозоната вече е факт и много българи се чудят как това ще се отрази на цените на недвижимите имоти. Именно това обсъдихме с Димитър Калайджиев, предприемач, собственик на една от водещите агенции за недвижими имоти в България и брокер с близо 12 години опит на пазара.
Г-н Калайджиев, ще се отрази ли приемането ни в еврозоната на цените на имотите у нас и кога можем да очакваме корекция?
Очаквам още механичен ръст на цените от поне 15 процента до края на годината, а първото тримесечие на 2026 г. ще бъде затишие в потреблението и ослушване накъде ще поеме пазарът. Моето скромно мнение е, че успокояване на цените е възможно да настъпи именно през новата година, а за корекция ще почакаме. Първо трябва да настъпи трайна корекция надолу в потреблението и тогава цените ще последват примера.
Намирате ли логика в прибързаното закупуване на имоти преди 1 януари 2026 г.?
Не, особено ако не е водено от истинска нужда. Ако купувачът го прави само със спекулативни нагласи или само защото очаква утре цените да са по-високи, трябва да преразгледа сериозно действията си. 50 процента от хората в момента купуват само защото вярват, че вече всички са купили и че след 1 януари цените ще тръгнат нагоре. Това не е финансово обосновано. Какво ще стане, ако пазарът направи корекция и реши да тръгне надолу? Днес правилото при покупка с ипотечен кредит важи все повече - 35 процента минимум самоучастие и 30 процента дълг спрямо дохода.
Добър ли е моментът за собствениците на стари жилища, които искат да ги продадат на добра цена?
Да, ако някой продавач иска да вземе максималната цена, е добре да го направи преди настъпването на 2026 г., ако е решил да спекулира, разбира се. Ако някой не знае какво да прави с имота си, не е нужно да прави резки движения. Човек, който не е ориентиран финансово, е по-добре да изчака и да се научи.
Какво причини рязкото поскъпване на цените на имотите в България през последните години?
Много фактори има. До 2024 г. имаше логика, защото от 2020 г. доходите растяха със 7% по-бързо спрямо цените на имотите. Лихвите у нас са рекордно ниски, процентът на вътрешна миграция е висок, много българи желаят по-голямо жилище, имаме много наши сънародници с добри доходи в чужбина, възвращаемостта от други инвестиции у нас е по-ниска и очакваме влизане в еврозоната - всички тези фактори водят до поскъпване. Но от началото на 2025 г. само еврозоната остана като фактор и цените растат нездравословно бързо, изпреварвайки всякаква икономическа логика.
Какъв практически съвет може да дадете на читателите ни? Какво да избягват, когато продават, и какво да избягват, когато купуват?
Да купуват само ако могат да си го позволят и да продават, ако са купили на ръба с цел спекулация, преди да е станало твърде късно, а именно - да се окажат без имот и с кредит.