Събота, 17 Май 2025
           
Свят

Делегации от Русия и Украйна разговаряха в Истанбул

   


Делегации от Русия и Украйна разговаряха в Истанбул. Това бяха първите преговори лице в лице от ранните дни на войната, започнала преди три години. Срещата днес продължи малко под два часа, пише NOVA.

Украинският екип беше воден от министъра на отбраната Рустем Умеров, а руската страна - от президентския съветник Владимир Медински. Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан председателстваше срещата. 

В реч в началото Фидан каза„Тази среща бележи първия пряк контакт от март 2022 г. Трябва да се възползваме от възможността, за да постигнем напредък по пътя към мира. Тъй като войната продължава да отнема животи, незабавното прекратяване на огъня стана още по-важно. Следващата фаза ще бъде оформена от изборите, които правим, и стъпките, които предприемаме”.

Министърът на външните работи на Турция описа днешната среща като „технически разговори”, които ще положат основата за потенциална среща между лидерите на Русия и Украйна

Коментари след срещата 

Източник от Украйна, запознат с преговорите, заяви, че руската делегация „няма мандат да взема важни решения”. „Те не са готови да решат нищо значимо за прекратяване на войната“, посочи той, цитиран от CNN.

Според украински източник, цитиран от „Ройтерс”, разривът между двете страни бързо станал очевиден - исканията на Русия били „извън реалността и далеч надхвърляли всичко, което е било обсъждано досега”. Те включвали ултиматуми Украйна да се изтегли от части от собствената си територия, за да се постигне примирие, „както и други неприемливи и неконструктивни условия”, посочил източникът, пожелал анонимност. 

Източник на CNN също обясни, че Русия е поискала Украйна да отстъпи територии, които все още са под контрола на Киев. Става дума за Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон - четирите региона, които Русия опита да анексира през 2022 г.

Русия и Украйна са се договорили да разменят по 1000 военнопленници, съобщи украинският министър на отбраната, цитиран от турски медии. Това би било най-голямата размяна от началото на войната

Ръководителят на руската делегация заяви, че Москва е „като цяло доволна” от резултатите от срещата и че разговорите ще продължат.

Ролята на Турция 

По време на войната Турция внимателно балансира позицията си. Тя е една от малкото държави, които успяват да поддържат добри отношения и с Украйна, и с Русия. Президентът Реджеп Тайип Ердоган многократно е предлагал да бъде домакин на преговори между Москва и Киев.

Турски официални представители обясняват, че съзнателно водят „360-градусова” външна политика - прагматичен подход в често предизвикателен регион. Целта е страната да бъде дипломатически посредник, който може да разговаря с всички, но не е зависим от никого.

Ердоган се надява, че ако домакинства мирните преговори и евентуално успее да изиграе роля в постигането на споразумение, това ще издигне международния авторитет на Турция и ще засили имиджа му на силен лидер вътре в страната, пише Би Би Си.

Последните преки преговори между Русия и Украйна през 2022 г. се проведоха именно в Турция. По-късно същата година страната посредничи за Черноморската инициатива за зърното - споразумение, което осигури безопасния износ на украинско зърно през Черно море.

Турция също така е посредничила при размяна на пленници по време на войната и остава една от малкото страни, в които руснаци все още могат да превеждат пари и да правят бизнес.

Що се отнася до Украйна, Турция, която разполага с втората по големина армия в НАТО, е дала знак, че е отворена към участие в евентуална мироопазваща мисия. Освен това, турски фирми вече се подготвят да участват във възстановяването на разрушената от войната страна.