Две споразумения за аналитично-консултантски услуги бяха подписани днес между българското правителство и Световната банка. Документите са насочени към подобряване на условията за микро, малки и средни предприятия в страната, както и към повишаване на ефективността в управлението на образователните данни.
Церемонията се състоя в Министерския съвет в присъствието на вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и вицепрезидента на Световната банка за Европа и Централна Азия Антонела Басани.
Първото споразумение, озаглавено "Устойчиво развитие на микро, малки и средни предприятия в България", бе подписано от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП) Бойко Таков от българска страна и представители на Световната банка. Проектът е част от програмата за консултации срещу заплащане (RAS - Reimbursable Advisory Services) и има за цел да подобри управленските умения и конкурентоспособността на около 300 компании в Северна България.
"Това е един проект, върху който работим от дълго време. Той ще подкрепи множество малки и средни компании, а след приключването му планираме да го разширим в по-голям мащаб", коментира Бойко Таков след подписването.
Проектът предвижда индивидуални оценки на нуждите на предприятията, идентифициране на управленски дефицити и конкретни възможности за растеж. В рамките на инициативата ще се предложат и инструменти за устойчиво развитие на бизнеса в региони с икономическа нужда.
Второто споразумение, под името "Укрепване на изготвянето и използването на данни за по-добри резултати от обучението в България", бе подписано от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и представители на Световната банка. Споразумението е насочено към подобряване на събирането, анализа и използването на данни в образователната система на страната.
"Надявам се това партньорство да продължи и благодаря на Световната банка за подкрепата", заяви министър Вълчев. По думите му, систематичното използване на данни е ключов инструмент за по-добро управление на ресурсите, учебните процеси и вземането на образователни решения.
Инициативата включва оценка на съществуващите бази данни, препоръки за тяхното подобрение и интеграция, както и обучение на образователния персонал за по-ефективна работа с информация.
Аналитично-консултантските услуги срещу заплащане (RAS) представляват гъвкава форма на техническа помощ, при която клиентите - в случая българските институции - възстановяват на Световната банка разходите по предоставените консултации, анализи, технически насоки и обучение.
Вицепрезидентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Антонела Басани заяви, че партньорството с България е насочено към изграждане на капацитет - както на индивидуално, така и на институционално ниво.
"И в образованието, и в бизнеса, основен елемент е капацитетът - на хората, на институциите, на системите. Целта ни е да го развиваме по приобщаващ, основан на данни и ориентиран към бъдещето начин. Очакваме с нетърпение да работим съвместно, за да дадем възможност на българските деца и предприятия не просто да се адаптират към промените, а да бъдат двигатели на успеха", подчерта Басани.
Вицепремиерът Томислав Дончев от своя страна посочи, че сътрудничеството със Световната банка е важна част от усилията на страната за постигане на по-високи икономически показатели чрез внедряване на добри международни практики.