Петък, 02 Май 2025
           
Бизнес

След дълги преговори САЩ и Украйна подписаха сделка за украинските минерали

   


След месеци на тежки преговори, САЩ и Украйна най-накрая подписаха сделка за украинските редки метали и минерали. Споразумението, постигнато във Вашингтон, оставя контрола върху залежите в ръцете на Киев, съобщават световните медии. Американският министър на финансите Скот Бесент определи сделката като "историческа" и сигнал към Русия, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп остава фокусирана върху постигането на мир в Украйна.

Преговори, закани и скандали предшестваха дългоочакваното подписване на сделката за украинските минерали и метали. Споразумението трябваше да бъде сключено още през февруари, когато Володимир Зеленски беше във Вашингтон. Срещата между него и Доналд Тръмп обаче не премина никак добре.

Тази сряда Доналд Тръмп заяви, че е казал на Зеленски по време на срещата им на погребението на папа Франциск, че "ще е много хубаво", ако той подпише сделката, защото "Русия е много по-голяма и много по-силна", предава CNN Business. Днес Тръмп твърди, че е сключил сделката, за да "защити" приноса на Вашингтон към украинските военни усилия.

В основата на сделката са няколко редкоземни метали и минерали - на първо място графит - според Киев, 5% от световните залежи са на украинска територия. Графитът се използва за изработване на батерии за електромобили. 1/3 от всички европейски залежи на литий, необходим за стандартни батерии, също са на украинска територия. Киев разполага и със 7% от световните находища на титан, използван в самолетостроенето.

Според условията на сделката се пдвижда пълният контрол над недрата на Украйна да остане в ръцете на Киев, а участието във фонда да бъде по равно между двете държави. По този начин Вашингтон и Киев ще си делят всички приходи от добива на полезни изкопаеми. 

Не се предвижда приватизация на украински държавни компании, сделката не включва и дългови ангажименти на Украйна към САЩ. Преди да влезе в сила, споразумението ще трябва да бъде ратифицирано от украинския парламент.

В меморандум за разбирателство, изготвен по време на администрацията на Джо Байдън миналата година, се казва, че САЩ ще насърчават възможностите за инвестиране в минните проекти на Украйна на американските компании в замяна на това Киев да създаде икономически стимули и да приложи добри бизнес и екологични практики. Украйна вече има подобно споразумение с Европейския съюз, подписано през 2021 година.


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати