Сряда, 23 Юли 2025
           
Политика

Асен Василев: Има няколко законопроекта, които, ако бъдат приети, ще доведат до обедняване на българските граждани

   
Асен Василев: Има няколко законопроекта, които, ако бъдат приети, ще доведат до обедняване на българските граждани

Има няколко законопроекта в парламента, които, ако бъдат приети, ще доведат до обедняване на българските граждани, заяви председателят на "Продължаваме Промяната" (ПП) Асен Василев на брифинг в Народното събрание.

По думите му това ще се случи, защото, от една страна, се вдигат цените, а от друга се замразяват доходите. 

"Искам да започна със замразяването на доходите. Вчера в здравна комисия видяхме пълна подигравка с младите лекари и медицинските специалисти в страната. От председателя на комисията Костадин Ангелов стана ясно, че понеже имало три законопроекта, парламентът най-вероятно първо ще излезе във ваканиця, преди да реши този проблем. Не само това, ами законопроектът на ГЕРБ може да бъде обяснен така: „Тати ще им купи колело, ама друг път“. Ще има увеличение от порядъка между 100 и 200 лева за младите лекари, но от 1-ви януари догодина. Само да припомня, че увеличението на ватманите стана за две седмици, докато лекарите продължават да получават наполовина на заплатите на ватманите в София", коментира Василев.

Той обърна внимание и за решението антибиотиците за деца да станат безплатни и отбеляза, че през 2023 г., при управлението на ПП, 56 лекарства са станали или безплатни, или намалени, докато при управлението на ГЕРБ за шест месеца едва два антибиотика за деца са станали безплатни.

"Това ви казва всичко за желанието на правителството да намалява цените", допълни Василев.

Лидерът на ПП коментира законопроекта за промени в Закона за въвеждане на еврото в България. Според Василев в законопроекта са предложени мерки, които ще повишат драматично цените следващия месец.

"Този законопроект предвижда за 18 месеца да се замразят цени на основни стоки и те да не могат да се вдигат, освен ако не е икономически обосновано", добави Асен Василев.

По думите му най-естественото нещо е всяка фирма да вдигне главоломно цените на продуктите си, преди да влезе това решение в сила, защото липсва всякаква дефиниция за икономическа обоснованост.

"Това, което виждаме, е увеличение на цените заради действия на правителството, а от друга – замразяване на доходите на всички български граждани, с изключени на силовите структури", каза още Василев.

Депутатите гласуват на първо четене предложение на Министерски съвет за промени в Закона за въвеждане на еврото в България, които предвиждат търговците у нас да не могат да повишават цените на предлаганите от тях стоки или услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори - в срок до края на 2026 г.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България, внесен вчера от Министерския съвет, беше приет на първо гласуване в Комисията по бюджет и финанси с 11 гласа "за" и 9 "против". В законопроекта е записано още, че ако търговците не се съобразят с тези изисквания, ги грозят имуществени глоби, които ще се изчисляват като процент от оборота им за предходната финансова година.

Заложено е периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в левове и евро да започне от 8 август тази година и да приключи на 31 декември 2026 година. В рамките на този период ще действа изискването търговците да не повишават цените необосновано.