Сряда, 23 Апр 2025
           
Политика

България пак поиска от ЕК отлагане на либерализацията на пазара на ток

   


България е поискала официално от Европейската комисия либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата от 1 юли 2025 г. да бъде отложена. Това заяви Драгомир Стойнев, зам.-председател на Народното събрание и председател на Парламентарната група на "БСП - Обединена левица".

Той посочи, че искането е част от преговорния процес за спасяване на средствата, които страната ни очаква по Плана за възстановяване и устойчивост и получаване на второ плащане.

"Точно преди една година - на 25 април 2024 г. с промени в Закона за енергетика по предложение на БСП бе постигнато първото отлагане на либерализацията на пазара за електроенергия за домакинствата с една година. Тогава ние поискахме по-дълъг период, за да бъдем абсолютно готови. И тогава, и днес няма как да изложим милиони българи на тежък социален риск", изтъкна Стойнев.

По негови думи първият ефект от отлагането ще е социален. Съществува и още един и той ще се усети през стабилизиране на производството на електроенергия от държавния ТЕЦ. Отново преди година по предложение на БСП два блока на ТЕЦ-Марица Изток бяха включени в регулирания пазар на електроенергия. Отлагането на либерализацията означава, че производството на регулирана енергия ще продължи, което ще гарантира и натоварването на държавните мини в Маришкия басейн, обясни Стойнев.

Освен това преговорния екип е постигнал от искането за второто плащане по ПВУ да бъдат отменени още два тежки ангажимента, които страната ни е поела пред ЕК при предишни управления. България се отказва чрез закон да спре производството на електрическа енергия от въглища след 2038 г. Стойнев заяви, че това дава по-голяма свобода, въглищните централи няма да бъдат законово принудени да спрат работа след 2038 г. Те могат да продължат да функционират на конкурентен принцип. Той припомни, че страната ни изпитва недостиг на базови мощности през зимата, а плановете за реиндустриализация и стартиране на високотехнологични производства в страната ще бъдат осъществими само при достъпна електроенергия.

Също така се преустановява намерението за изваждане от Българския енергиен холдинг на двете най-печеливши дружества - "Булгартрансгаз" и ЕСО, което според Стойнев е щяло да доведе до реално разформироване на холдинга и дестабилизация на държавната енергетика.

"Искам да благодаря на партньорите от управлението - ГЕРБ и ИТН и специално на вицепремиера Дончев, че подкрепиха разумни решения, които бяха и част от предизборната програма на БСП. Смятам, че в навечерието на 100 дни от управлението, това правителство показва, че е национално отговорно и работи изключително прагматично и разумно по много тежки проблеми", изтъкна той.

По негови думи благодарение на усилията на българския преговорен екип голяма част от средствата по ПВУ ще бъдат спасени чрез пренасочване на 950 милиона лева за обновяване на подвижен железопътен състав, на 36 милиона лева за психиатричната помощ, а с 136 милиона лева ще бъдат увеличени парите за медицинска помощ по въздух и за закупуване на нови медицински хеликоптери.

Относно участието на БСП в съвместното управление, той подчерта, че основни ангажименти на социалистите са изпълнени в рамките на три месеца - България се е отказала да продаде ядреното оборудване от проекта "Белене" на украинската страна, повишени са възнагражденията в секторите отбрана, сигурност и образование, приети са предложенията на БСП за увеличаване на пенсиите с пълното Швейцарско правило и това за безплатни лекарства за деца до 7 годишна възраст.