Сряда, 23 Апр 2025
           
Коментари

Сакскобургготски: Паркът Врана загива, държавата не полага професионални грижи за него

   

  nova.bg

Паркът “Врана” загива. През последните години поддръжката, съхранението и развитието му клони към нула, съобщават от секретариата на Царското семейство. От началото на годината имаше два случая на паднали дървета от парка върху автомобил и автобус на бул. "Цариградско шосе". От секретариата допълват, че държавата води дела за собствеността на парка и го е отнела от Столичната община, но повече от година не полага професионални грижи за него.

Това не е гора, а джунгла

"Уникални дървесни видове умират от липсата на грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло е обследването на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните и мъртви дървета. Бръшлян е оставен да задушава всичко наред, което е ужасяващо доказателство за немарливостта на отговорните за поддържането и съхранението на парка. Сухи дървета разпространяват болести и застрашават човешки животи. Това вече не е гора, а джунгла", пишат от секретариата.

Чия е отговорността?

В позицията си припомнят за двата инцидента, при които дървета паднаха върху превозни средства на бул. "Цариградско шосе" и уведомяват, че има още стотици подобни дървета, които във всеки един момент могат да причинят непоправими щети. И питат чия ще е отговорността при евентуален смъртен случай на пътя.

Снимка: Секретариат на Царското семейство

Къде отиват входните такси

"Държавата даде милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столичната община, но вече повече от година не полага никакви професионални грижи. Общината се оправдава, че паркът вече не е техен и не прави нищо! Питаме се, ако никой не е собственик на парка, кой прибира парите от входни такси?", се казва още в позицията на секретариата. За влизане в парка посетителите заплащат входна такса от 5 лв.

Каква е собствеността

От секретариата припомнят, че на 4 юни 1998 г. Конституционният съд взел единодушно решение за обявяване на Закона за конфискация на личните имоти на Царското семейство за противоконституционен. През 2001 г. Цар Симеон и Княгиня Мария Луиза даряват парка на Столичната община – общо 990 декара. Кметът Стефан Софиянски благодари сърдечно за този огромен жест и се ангажира условията на дарението да бъдат спазвани. Съгласно волята на дарителите, Столичната община се задължава да се грижи за парка като естествен природонаучен музей и да определи реда за посещения на гражданите в него.

През 2013 г. Общината решава да закрие съществуващото Общинско предприятие “Парк-музей Врана” и да предаде парка към „Паркове и градски градини“ като по този начин се унищожава автономността на 120-годишния парк, което неминуемо се отразява и на неговото днешно силно окаяно състояние. Грижите, които Столичната община полага са само в една незначителна част от целия парк, при това без оглед на съществуващите десетилетия традиции и практики, съхранени  и след одържавяването на собствеността през 1947 г. Особено пред 70-те и 80-те години, паркът е в превъзходно състояние. Поддръжката е на най-високо ниво.

Снимка: Секретариат на Царското семейство

От секретариата пишат още: "При правилно поддържане и грижи, както и системни еколого-биологични изследвания и наблюдение, паркът може да бъде източник на генетичен материал за използване на адаптираните екзотични видове. Днес, единствените „грижи”, които се полагат, са косене на трева и събиране на шумата!

Подобен друг парк не само в България, но и в Югоизточна Европа не съществува. И вместо да бъде ценен, пазен, развиван, той е оставен да се превърне в една непроходима, болна и опасна джунгла. Ако липсва капацитет на управляващите ни да се грижат за него, то не е особено сложно да видят как се грижат други държави за подобни паркове. Да се привлекат специалисти, които разбират от парково изкуство и поддръжка, а не се оправдават с административни пречки или „модерни” тенденции".