Инспекторите към Комисията за защита на потребителите (КЗП) са изисквали "измислен сертификат" от фитнес клубовете в страната при проверките си за спазване на доброволен стандарт. Това посочи депутатът от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова, която публикува писмо на Министерство на икономиката и индустрията до председателката на въпросната комисия Мария Филипова. В него изрично се посочва, че въпросният сертификат не е задължителен. Белобрадова уточнява, че става въпрос за "измислен сертификат за съответствие от частна фирма на цена 2000 лева - а при липсата му, обектите им биват затваряни".
"Безкрайно съм благодарна на министъра на икономиката, който даде тълкуване на Комисията за защита на потребителите, че този рекет трябва да спре и категорично заяви, че КЗП нямат право да затварят фитнес центрове поради липсата на документ от частна фирма", добавя Белобрадова.
Министерството към КЗП: Стандартът и сертификатът не са задължителни
Става въпрос за сертификат, удостоверяващ общата безопасност на фитнесите по отношение на доброволен стандарт БДС EN 17229:2019 "Фитнес центрове". В писмото на Министерство на икономиката до сравнително новия шеф на КЗП Мария Филипова директно пише, че няма законово задължение за прилагане на стандарта.
"КЗП е наложила принудителна административни мерки на основание чл. 71, ал. 3, т. 1 от Закона за защита на потребителите, като приема, че съответствието на услугата с общите изисквания за безопасност се оценява, като се вземат предвид българските стандарти, въвеждащи европейски стандарти, поради липсата на хармонични стандарти по ал. 2 на чл. 71 от ЗЗП. Наличието на стандарт, който се счита за приложим за целите на ЗЗП, не го прави задължителен.", пише в отговора на ведомството.
Оттам дори уточняват, че това е "изрично подчертано и в становище на Европейската комисия" и препоръчват на шефката на КЗП Мария Филипова да се види рубриката: "Как може да използвате европейските стандарти на адрес Safety Gate: the EU rapid alert system for dangerous non-food products".
От ведомството заключават: "Даден стандарт може да стане задължителен само чрез посочване на неговото наименование в нормативен акт".
От министерството добавят, че, когато даден стандарт е доброволен контролните органи не могат да изискват от икономическите оператори да предоставят сертификат за съответствие с този стандарт.
Белобрадова: Този документ не е задължителен, изискването за него е злоупотреба
"В случай, че органите за проверка на Комисията за защита на потребителите се явят в обектите и поискат сертификат, издаден от частна фирма за удостоверяване на съответствие, те трябва да знаят, че министърът на икономиката, както и Европейската комисия, ясно посочват, че такъв сертификат не се изисква. Този документ не само не е задължителен, но изискването за него представлява злоупотреба", добавя още във фейсбук поста си Белобрадова.
Депутатът от ПП-ДБ призовава собствениците на фитнеси да използват това писмо на министъра на икономиката, "за да предотвратите всякакви опити за рекетиране на частния бизнес в сферата на фитнес центровете".
КЗП временно затвори фитнеси
Още в средата на декември миналата година стана ясно, че КЗК временно е затворила фитнеси заради липсата на сертификата, който гарантира сътветствие с изискванията на стандарт БДС EN 17229:2019 "Фитнес центрове". Това се случи именно със заповед на председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова и бе съобщено в официално съобщение на ведомството ѝ.
"Комисията за защита на потребителите започна в последните месеци масови проверки за безопасността на предоставяните услуги във фитнес центровете в страната. Целта е да се гарантира съответствието с изискванията на стандарт БДС EN 17229:2019 "Фитнес центрове". Проверяват се изправността на уредите, тяхното функциониране и безопасност, както и оперативните изисквания, свързани с управлението им. В някои от проверените вече обекти бяха установени липса на информационни табели за безопасна употреба на оборудването и отсъствие на документи, удостоверяващи съответствието на съоръженията с нормативните изисквания", посочиха тогава от КЗП.
"На базата на установените до момента нарушения, председателят на КЗП Мария Филипова издаде заповеди за временно спиране на дейността, докато не бъдат предприети мерки за отстраняване на несъответствията", пишеше още в съобщението на комисията.
Не за първи път
Реално, не за първи път с действията си Мария Филипова сюрпризира обществото. Тя нашумя по време на организираните бойкоти срещу супермаркетите заради цените на храните. Именно тогава в официално съобщение на сайта си Филипова се оплака, че хипермаркетите не ѝ предоставят информация и “след призива от лидера на ДПС- Ново начало Делян Пеевски".
Доскоро в публичното пространство се тиражираше информация, че Мария Филипова ще участва в надпреварата за омбудсман, но реално не се появи сред имената.