Плащането по този начин ще бъде също толкова анонимно, колкото и плащането с банкноти, като техническите детайли ще са изключителни важни
Божидар Божанов, депутат от ПП-ДБ
Страховете за еврозоната, подклаждани от дезинформационни кампании, включват и страха от въвеждането на дигиталното евро, чрез което правителствата и централните банки щели да могат да следят всичко, което купуваме.
Предвид множеството литературни антиутопии, а и някои реални такива по света, този страх, макар и неоснователен, е разбираем. Когато става дума за дигитални права и свободи, аз също съм нащрек (напр. по мое предложение отпаднаха СРС-тата за торенти; предложил съм МВР да не събира пръстовите отпечатъци от личните документи в централизирана база данни; имам публични позиции против отслабването на криптирани чат-приложения и т.н.).
Първо, хартиеното евро винаги ще бъде опция. Но тъй като никой не е длъжен да вярва, че един ден няма да отпадне, още когато излезе проекта на регламент за дигиталното евро, писах защо смятам, че той е добър - защото предвижда възможност за офлайн плащания, за които не се ползва връзка с централни системи и които не се проследяват. В телефона си, или в отделна карта, ще можем да "зареждаме" дигитално евро през банкомат, точно както теглим кеш и го слагаме в портфейла си.
Плащането по този начин ще бъде също толкова анонимно, колкото и плащането с банкноти. Техническите детайли ще са изключителни важни - по тях се работи в момента, а аз следя развитието регулярно. Към момента се предвижда вариант както с телефон, така и с отделна карта, като и двете гарантират непроследимост на плащането. Разбира се, тези плащания имат съответните лимити, свързани с ограничаването на прането на пари, но за ежедневните нужди на хората, тези лимити няма да бъдат достигнати (те в България биха били 5 хил. евро за едно разплащане).
Както беше казал някой - можем да сме сигурни, че германците не искат държавата им да знае къде си пият бирата, така че дори да допуснем безгласност на българските управляващи при приемането окончателната реализация на дигиталното евро, то другите европейски държави имат традиции срещу свръхцентрализация и следене (вкл. по исторически причини). А ако има какъвто и да е риск от отклоняване от тези ценности и традиции на лична неприкосновеност, ще съм първият, който ще сигнализира.