Вторник, 25 Фев 2025
           
Бизнес

Ресторантьорите си изпълнили ангажимента и очакват запазване на 9% ДДС

   
Ресторантьорите си изпълнили ангажимента и очакват запазване на 9% ДДС

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдуржението на заведенията в България отчитат изпълнен ангажимент към държавата.

"През 2020 г., преди да бъде въведена диференцираната ставка от 9% ДДС за ресторантьорската услуга, ние поехме ангажимент към правителството, с което преговаряхме. Обещахме, че сектор "Туризъм" ще се дисциплинира и оборотите ще се покачат, с което приходите от преки и косвени данъци за бюджета ще нараснат", припомнят те в своя позиция.

От бранша изтъкват, че към днешна дата фактите са необорими - три пъти по-високи обороти - през 2019 г. декларираният оборот е 2,3 млрд. лв. , през 2023 г. -5,3 млрд. лв. , а очакванията за 2024 г. е той да надхвърли 6 млрд. лв. Те отбелязват, че това е постигнато въпреки всички трудности и спънки, съпътстващи летния и зимния ни туризъм през тези години.

БХРА, БАЗ и СЗБ обаче посочват, че потенциалът в това отношение е още по-голям и изтъкват, че все още в бранша има нелоялна конкуренция, която пречи и на самата държава, която реализира пропуснати ползи по отношение на приходите в бюджета.

Според тях сивата икономика в туризма може да бъде сведена до минимум с едно-единствено решение - въвеждане на диференцирана ставка от 9% ДДС като постоянна мярка и стопиране на всякакви спекулации по темата. Проведените анализи показват, че това ще доведе до изсветляване на тази част от бранша, която все още изпитва несигурност и притеснение, че мярката всеки път се гласува "до края на годината".

"Браншът ни има нужда от подкрепата както на отговорните институции, които да работят съвместно с браншовите асоциации, така и от саморегулиране, което да бъде в максимална степен полезно за всички, занимаващи се с този вид бизнес - от малки семейни заведения до големи и наложени вериги на пазара. Отговорните данъкоплатци трябва да бъдат подкрепени и защитени", настоя се в позицията.

От бранша изразяват готовност да поемат още един ангажимент в това отношение, но имат нужда от съдействието на държавата. Те призовават по отношение на прилагането на диференцирана ставка да се следва примерът на европейските държави, 22 от които прилагат подобна ставка за туризма.

От бранша напомнят и че само преди дни Европейската комисия е посочила 7 директиви, две от които, свързани с данък добавена стойност - едната за малките предприятия, а другата - за нивата на данъка, които страната ни не е приложила.


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати