Това е възможният в момента бюджет. Със сигурност може да бъде по-добър, а на Министерство на финансите в лицето на Теменужка Петкова ще им е трудно всеки ден. Това коментира в студиото на БТВ Владислав Горанов в качеството му, както той се изрази - на бивш финансов министър и член на ГЕРБ.
Правителството е плод на много силна политическа воля за прекъсване на безсмисления цикъл от избори, каза Горанов, но ще му е трудно. Като безспорен политически успех той посочи съвместяването на толкова различни политически сили в името на това да се сложи край на политическата криза, или поне - "началото на края на политическата криза". Дори и вече "Има такъв народ" не критикували остро ГЕРБ, похвали се Владислав Горанов.
Той нито отрече, нито потвърди думите от вчера на лидера си Бойко Бориков, който заяви, че ГЕРБ не е в управлението. Владислав Горанов първо заяви, че не може да коментира, тъй като не знае контекста на думите на лидера си, после обясни, че правителството е с мандат на ГЕРБ, която е и първа политическа сила, но имат само 69 депутати и им се налага да се съобразяват със сложна политическа конструкции. Затова и Владислав Горанов очаква: "Тук трябват по-скоро адмирации за това, което успяхме да постигнем."
Владислав Горанов за бюджета:
Малко над 400 млн. лв. ще е допълнителният разход, за да се приложи швейцарското правило за увеличаване на пенсиите. За целта ще се оптимизира инвестиционната програма и леко ще се забави темпото за инвестиции в общините, обясни Горанов за решението от вчера, за което все още МФ не е представило цифри.
Не се коментира промяна в предвижданото увеличение на заплатите в МВР, службите и МО. В Министерство на отбраната работят вече по закон и увеличенията са получени. Владислав Горанов коментира намеренията, заявявайки, че това не е популизъм, а популизъм изповядвала опозицията в Народното събрание, която критикува бюджета.
Минималната работна заплата не се замразява, увери Горанов увери, че МРЗ не е замразена и ще се увеличава периодично през годините. Той обаче се обяви срещу Кодекса за социално осигуряване и настоя за промяна в него.
Владислав Горанов посочи, че приходната част в бюджета е много амбициозна, но крият своите рискове. Всеки ден на министъра на финансите ще му е трудно с рязко увеличение на ангажиментите и за разходи, и за събирамеост, предупреди Горанов. Предвижданото увеличение на приходите от ДДС с 30%, според Горанов ще дойде от "ръста на икономиката" и по-добра работа на приходната агенция за борба със сивата икономика.
Той не изключи да трябва в рамките на изпълнението на бюджета да се реже от него.
Владислав Горанов открои и че когато е бил финансов министър е бил против въвеждането на 9% ДДС за ресторантьори с изключение на ковид-годината, когато заведенията са били затворени напълно. Разбира обаче политическите мотиви да се дава 9% на заведенията - изпълнение на предизборни обещания на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Не знае и в момента да има намерение да се въвежда между първо и второ четене такава мярка.
На въпрос дали в предходинте години 9% ДДС за ресторантьорите е било грешка, Владислав Горанов отговори: "Дали е била грешка - това се проверява по време на избори."
Горанов е участвал в технически дебати в Съвета за съвместно управление, но не се е бъркал в работата на Министерство на финансите. Бюджетът не е проста техническа работа, а изисква сложности и нюанси, поясни Горанов.
Най-късно в понеделник след консултации с тристранката законопроектът трябва да бъде внесен в Народното събрание, за да не се наложи да се гласува второ удължаване за текущия бюджет. Има доста мерки за подобряване на събираемостта, каза още Горанов за бюджета.