Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп призова Европейския съюз да реши проблема с търговския дисбаланс от двете страни на Атлантика като започне да купува повече американски петрол и газ, тъй като в противен случай ще се изправи пред нови мита, съобщават Ройтерс и Си Ен Би Си.
Проблемът е, че официалните споразумения няма да помогнат много за това.
"Казах на Европейския съюз, че трябва да компенсират огромния [търговски] дефицит със Съединените щати чрез масови покупки на нашия петрол и газ. В противен случай ще има МИТА навсякъде!!!", написа Тръмп в социалната си мрежа Truth Social.
Според официални американски данни дефицитът на САЩ в търговията с ЕС през 2022 г. е възлизал на 131,2 милиарда долара, посочва Си Ен Би Си. През 2023 г. САЩ са били най-големият потребител на европейски стоки, като страната е поела 19,7 на сто от износа на ЕС.
Тръмп вече заплаши с подобни всеобхватни мита други основни търговски партньори на САЩ като Китай, Канада и Мексико, припомня Си Ен Би Си.
САЩ са най-големият производител на петрол в света и един от водещите износители на втечнен природен газ (LNG). В Европа те вече заемат първо място в доставките и на двата вида гориво. Това беше улеснено, наред с други неща, от отказа на ЕС от руски въглеводороди след избухването на войната в Украйна. В резултат на това през първата половина на 2024 г. САЩ осигуряват 48% от европейския внос на LNG, а през третото тримесечие – 15% от вноса на петрол (доставките са около 2 милиона барела на ден), според Евростат.
През декември 2022 г. ЕС наложи ембарго върху закупуването на руски петрол, а през февруари 2023 г. - на петролни продукти. Вярно, и двете категории все още продължават да пристигат на континента в известни количества - в рамките на изключения за редица страни от Източна Европа или заобикаляйки санкциите. Междувременно по отношение на продажбите на втечнен природен газ Русия твърдо заема 2-ро място в ЕС, въпреки че изостава далеч от САЩ със своите 16% от европейския внос.
ЕС проучва допълнителни мерки за ограничаване на валутните печалби на Русия, но ще бъде трудно да се наложат нови строги ограничения върху петрола и газа, казва пред Bloomberg източник, запознат с дискусиите, който говори при условие за анонимност .
ЕС вече започна да се подготвя за възможни усложнения в търговските отношения със САЩ. Страните от блока биха могли да купуват повече втечнен природен газ от тях, като заменят руското гориво с него, каза през ноември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. LNG "е една от темите, които засегнахме", каза тя след разговор с Тръмп: "Все още получаваме голямо количество LNG през Русия, от Русия. Защо не го заменим с американски LNG, който е по-евтин и ни позволява да намалим цените на енергията?"
Заплахата на Тръмп е странна, като се има предвид, че "фон дер Лайен намекна за възможността да направи точно това, към което той призовава", казва служител на ЕС пред Financial Times.
Проблемът е, че експортните мощности на САЩ в момента са натоварени и за да се увеличат доставките за ЕС, е необходимо да се разширят, смятат анализатори. Президентът Джо Байдън отказа да одобри изграждането на нови LNG терминали, Тръмп обеща да отмени това решение. Но дори и след това изграждането на нови съоръжения ще отнеме много време, въпреки че някои, които започнаха да се строят преди забраната, ще бъдат пуснати в експлоатация през следващите години. "Основният проблем е, че в момента САЩ нямат свободен капацитет за доставка на LNG за Европа", казва Флоранс Шмит, енергиен стратег в Rabobank.
Освен това европейските страни ще трябва да наддават за цената в конкуренция с азиатските купувачи, добавя той. Този проблем е още по-остър на пазара на петрол: компаниите действат независимо от властите, самостоятелно вземайки решения за закупуване от определени доставчици. Поради това е трудно да се каже как евентуални споразумения между властите могат да повлияят на действията на частните икономически агенти, отбелязва Bloomberg.
ЕС трябва да подкрепи всички предложения за закупуване на повече американско гориво с "правдоподобна заплаха от ответни мерки, които могат да бъдат предприети, ако САЩ решат да наложат мита върху европейския износ", заяви базираният в Брюксел мозъчен тръст Bruegel.