Над 100 000 деца у нас са жертва на родителско отчуждение и са лишени от възможността да израстват с грижите на двамата си родители. Това стана ясно на пресконференция в БТА на Фондация "За споделено родителство".
Едно от всеки пет деца е жертва на негативни последици, които все повече излизат като публични данни.
Основателят на фондацията Слави Несторов подчерта, че родителското отчуждение няма пол - независимо дали става въпрос за майка или баща, децата страдат от липсата на родител.
Той заяви, че за една година са били направени три национални протеста и кампания в големите градове.
Силно вярвам в споделеното родителство - това е много важно за обществото, изтъкна Несторов. Той посочи, че неправителствената организация е създала консултативен център за родители, които имат нужда от съвети по въпроса.
Взимането на родителски права не означава, че спечелваме битката, категоричен бе Несторов и допълни, че най-важното е в медиацията да има комуникация между двамата родители.
Той посочи, че на 26 декември, в Деня на бащата, от фондацията отново ще проведат национален протест. Очаква се тези дни да се входира проектът за реформа за споделеното родителство в сегашното правителство.
Адвокатът по семейно право Пламен Борисов посочи, че през 2016 г. Върховният касационен съд е постановил, че съдилищата могат да установяват споделеното родителство само по споразумение между родителите.
От Фондацията искат като реформа държавата да разпише закон, с който да приеме т.нар. оборима презумпция за споделено родителство - т.е. решението на ВКС да бъде премахнато. Това означава, че ако съдът задължи двама спорещи родители да практикуват споделеното родителство, държавата трябва да осигури механизъм за разрешаване на разногласията между тях. Целта е децата ще бъдат премахнати от епицентъра на войната между родителите.
От организацията предлагат специални мерки срещу родителското отчуждение, които да бъдат съчетани в една реформа. Те отчитат, че има добра воля този законопроект да бъде приет.
Карло Луканов - медиатор и адвокат по семейно право, заяви, че във всички случаи, в които са замесени деца, би трябвало реакцията на държавата да е изключително бърза.
Държавата повече се притеснява за правата на обвинените в престъпление, отколкото за децата, възмути се той.
По негови думи, ако не се оправи бързината на производството, децата ще страдат много, защото в битките между спорещи родители няма победител. "Винаги има деца, които са по средата и страдат, независимо от изхода на битката. Единственият разумен изход е да се стигне още в началото до споразумение. Ролята на държавата е да създаде система от мерки, които служат като превенция на този конфликт", поясни Луканов.
На пресконференцията беше подчертано, че детето не трябва да бъде обект на двете воюващи страни и е много важно родителите да знаят какво причиняват на децата си, които най-много обичат. Когато детето порасне, то започне да възпроизвежда този модел, има трудности във взаимоотношенията с противоположния пол, от там възникват проблеми с насилие - т.е. това дава отражение напред в живота на детето.
Борисов заяви, че в момента споровете между родителите се развиват като всяко дело за делба, само че, тъй като съдът управлява отношенията между родителите със задължителни разпореждания, тези спорове извървяват нормалния ред по инстанциите и могат да започнат отначало - т.е. делата могат да продължават, докато детето не навърши пълнолетие.
Реформата, която предлага Фондация "За споделено родителство", е не държавните институции да прехвърлят вината всеки път на родителите, които не са успели да се разберат, а държавата да се намеси по адекватен начин, така че да им помогне и да разреши техния спор по предвидим начин още на ниво медиатор.
Принципът е едно дете - едно дело. Предлага се гражданските дела да се развиват в едно единствено производство.