Вторник, 11 Фев 2025
           
Новини

МВР и нотариуси против отпадането на нотариалната заверка при прехвърляне на автомобил

   
МВР и нотариуси против отпадането на нотариалната заверка при прехвърляне на автомобил

Трябва ли да отпадне нотариалната заверка по реда на европейските стандарти при прехвърляне на моторно превозно средства? Този въпрос бе обсъден на кръгла маса в Народното събрание на, организирана от народния представител от ПП-ДБ Йордан Иванов. Другите народни представители от ПП-ДБ, които присъстваха на кръглата маса са Божидар Божанов, Атанас Атанасов, Анна Александрова от ГЕРБ-СДС и др.

Инициативата цели да срещне гледните точки на нотариусите, институциите, народните представители и автомобилния бранш. Всяка година процедурата по нотариална заверка на подписите при прехвърляне на МПС засяга между 250 000 и 400 000 души, а отпаданета или облекчаването би довело до намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса. Основната тема на дискусията ще бъде намирането на баланс между облекчаването на процедурите при прехвърляне на МПС и гарантирането на правната сигурност при сделките.

Йорданов Иванов се позова на на европейските стандарти. И даде пример - било странно, че човек ако иска да си продаде моторното превозно средство в Русе, трябва да прави нотариална заверка, а ако реши да си продаде МПС-то в Букурещ, да не прави.

Една такава мярка ще засегне 300 000 български граждани и за тях ще бъде намалена административната тежест.

Димитър Танев, председател на Съвета на нотариусите обясни обаче, че една от схемите за пране на пари е чрез продажба на моторни превозни средства, затова и никой не може да си затваря очите при нотариалната заверка. Нотариусът е единственото физическо лице, което проверява задълженията на един продавач на МПС. За нотариусите самата заверка не представлява тежест, а и самите такси, според тях, не представляват затруднение - средната такса не е голяма - до 100 лв. за един автомобил, посочи Танев.

Любослав Попов, директор на Правна дирекция в МВР добави, че за силовото ведомство е важно в точния момент кога ще бъде установено прехвърлянето на моторното превозно средство. Нотариусите имат и друга дейност - да проверят за наличност на задължения и собственост в регистъра по прехвърляне на МПС, което за МВР създава сигурност в гражданския оборот. Ако народните представители решат да променят формулата, трябва да бъде създаден точен и ясен механизъм в кой момент кой прехвърля, кога прехвърля и какво прехвърля, аргументира се Попов.

Думата взе и Димитър Димитров, председател на Камара на автомобилните превозвачи в България, който подкрепя отпадането на нотариалната заверка за прехвърляне на моторни превозни средства. Трябва да се оптимизира работата на МВР, за да няма порочни практики. Един електронен регистър ще е ключов, за да се направи проверка. Има нужда от много оптимизации и промените, като е постижимо да се отпадне нотариалната заверка, каза още Димитров.

На кръглата маса присъстваха още представители на Съюза на международните превозвачи, от Камара на автобусните превозвачи и на Националното сдружение на автобусните превозвачи, които също изразиха теза, че от законодателя - в случая Народното събрание зависи какви промени ще направи в нотариалната заверка и дали тя ще отпадне или не.

news.bg


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати