Събота, 11 Яну 2025
           
Бизнес

Икономисти за бюджета "Петкова" - шега, скандал и държавна BETL

   
Икономисти за бюджета \

Преди два дни служебното правителство на Димитър Главчев, в лицето на финансовия министър Людмила Петкова внесоха за одобрение в Народното събрание финансовата рамка за следващата година. И предизвиката реакцията на икономисти и финансисти, а и на синдикати - нито една одобрителна до този момент, а повечето от коментарите - крайно отрицателни.

В студиото на Нова телевизия Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, заяви, че в първия момент, в който е отворил документа на Министерство на финансите е помислил, че това е шега. Втората му мисъл е била, че това е абсурд. Икономистът Стоян Панчев го определи като скандален и това е обяснението за него за бавенето от толкова време - закъснението, с което МФ внася бюджета в Народното събрание, въпреки че по закон е длъжно да внесе финансовата рамка до 31 октомври. Петър Ганев от ИПИ пък бе дори по-умерен в определението си за бюджета "Петкова" - крайно популистки е той според неговото определение.

В хода на разгръщането на критиките си обаче и тримата икономисти се съгласиха с едно сравнение - бюджетът "Петкова" прилича на измамната схема BETL, за която се говори в последните дни изключително много.

И тримата икономисти се обединиха около тезата, че в бюджета са сложени първо всички разходи на държавата, за които са дадени политически заявки, и едва след това е започнато да се търсят варианти за приходите. Като тези варианти за приходи са избрани достатъчно произволно и общо-взето на принципа, където ще има по-малко съпротива.

"Все едно да напиша, че ще си купя кола или апартамент и да очаквам някой да ми даде половината пари за това. И то не на заем. Да очаквам да ми ги даде приятел или съседът", обясни Панчев.

Според Петър Ганев позицията на финансовото министерство е на основен популист и е иззело ролята на парламента. По принцип депутатите са популистите, които вкарват мерки, а финансовото ведомство се опитва да ги вкара в някакви рамки. Сега е станало обратното, посочи Ганев. Той недоумява как така Министерство на финансите защитава 30% увеличение на заплатите в МВР по "хрумка". Призова и всеки българин да си даде сметка, че от всеки 2000 лв. негови доходи, 100 лв. ще отиват в МВР.

Основната позиция на МФ е защитаване до дупка на всички разходи - каквито и на който му е хрумнало в парламента или са гласувани. И няма да се опитваме да ги реализираме, това не е наша работа, обясни Петър Ганев и се обоснова, че всички вдигания на данъци и осигуровки са отложени в този бюджет, включително и за 2026 година.

Любомир Дацов обясни, че правителството залага 6-7% ръст на икономиката номинално, което е нереалистична прогноза. По прогнози реалният ръст на икономиката ще е 2,8%, а инфлацията - 2,4%. Абсурдно е при такъв ръст, който ще бъде и по-малък, да се залага средно увеличение на разходите 25%.

Също така Дацов открои, че са заложени приходите от ПВУ при положение, че се смята, че тези пари са безвъзвратно загубени.