Четвъртък, 13 Фев 2025
           
Коментари

CNN: Путин и Тръмп са решили да разделят света на сфери на влияние, започнаха с Украйна

   
CNN: Путин и Тръмп са решили да разделят света на сфери на влияние, започнаха с Украйна

 

„Сряда беше най-добрият ден за Путин след инвазията, тъй като тя отнесе много от стремежите на Украйна“, пише Колинсън.

 

Любезният разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския диктатор Владимир Путин, проведен без участието на Украйна и Европа, може да е знак за готовността на двамата отново да разделят света на сфери на влияние. А Украйна рискува да повтори съдбата на Германия, която беше разделена на две части – свободна демократична и окупирана от руснаците тоталитарна. Това пише анализаторът на CNN Стивън Колинсън.

Той обръща внимание на начина, по който Тръмп е отговорил на въпроса на журналистите дали Украйна ще бъде равноправен партньор в мирните преговори. След кратко замисляне, той казал: „Това е интересен въпрос. Казвал съм, че това не е добра война, в която да се замесваш“. Според Колинсън Тръмп вероятно е повярвал на наратива на Путин, че за войната е виновен този, който е станал жертва на брутално нахлуване от авторитарен съсед.

Също така, Тръмп и неговите подчинени отново повтарят тезата, че Украйна не може да върне предвоенните си граници и че не трябва да става член на НАТО. Анализаторът отбелязва, че с това Тръмп е неутрализирал един от преговорните козове, който би могъл да работи в полза на Украйна по време на преговорите.

„Сряда беше най-добрият ден за Путин след инвазията, тъй като тя отнесе много от стремежите на Украйна“, пише Колинсън.

Анализаторът предполага, че Тръмп не възразява срещу намерението на Русия да запази вече окупираните територии на Украйна.

„Сега Америка, както и Русия, има президент, който смята, че великите сили имат право на експанзионизъм в своите регионални сфери на влияние“, подчертава журналистът.

Тръмп изключва не само Украйна, но и Европа


Колинсън предполага, че Тръмп изключва от преговорния процес не само Украйна, но и Европа, което се вижда от намерението му да се срещне с Путин.

„За европейското ухо това звучи като Мюнхен. Звучи сякаш двама велики лидери искат мир в наше време (за сметка на) далечна страна, за която знаят малко. Те се готвят да сключат сделка зад гърба на тази конкретна страна. Много европейци знаят как завърши този филм“, коментира бившият премиер на Швеция Карл Билд.

Реакции на разговора между Тръмп и Путин

Както съобщава УНИАН, много наблюдатели и политици реагираха изключително негативно на вчерашния разговор между Тръмп и Путин. Например, професорът по международна политика от Мюнхенския университет на Бундесвера Карло Масала смята, че демонстрираното от Тръмп намерение да изключи САЩ от следвоенните гаранции за Украйна може да се счита за победа на Москва във войната.

Бившият посланик на САЩ в Полша и политически анализатор Даниел Фрийд е по-оптимистичен. Според него стратегията на Тръмп спрямо Украйна има своите недостатъци, но не всичко е толкова лошо.

Faktor.bg


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати