Сряда, 22 Яну 2025
           
Бизнес

Българският енергиен и минен форум алармира за риск за енергийните доставки

   
Българският енергиен и минен форум алармира за риск за енергийните доставки

Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. За това предупреждава Българският енергиен и минен форум (БЕМФ) декларация, изпратена до политическите формации в 51-ото Народно събрание и медиите. От организацията алармират, че още тази зима са възможни нарушения на сигурността на доставките на електроенергия.

От БЕМФ изтъкват, че по време на презареждането на реакторите в АЕЦ "Козлодуй" страната рязко се превръща в нетен вносител на електроенергия (за ноември средно над 1200 МW), като това най-силно е изразено, особено при вечерния пик на потреблението - от 17 до 21 ч. когато фото-волтаиците зануляват производството си, а това се компенсира основно с внос на скъпа електроенергия, основно от Гърция. България внася и ток от въглищни ТЕЦ от Сърбия, Турция и дори от Република Северна Македония, която не е обременена с въглеродни квоти. От организацията изтъкват, че при настоящите борсови цени на природния газ и въглеродните квоти лигнитни топлоцентрали не могат да се конкурират с гръцките и румънските газови тецове. В декларацията се посочва още, че икономическото състояние на нашите въглищни централи допълнително се влошава и от практиката държавата да изземва част от печалбите им при реализация на продажби над определени нива- т. нар. "таван на цените".

Според БАМФ данните от началото на ноември сочат, че българските въглищни централи въпреки влошаващата се икономическа конюнктура и тази есен на 2024 г. запазват ролята си на критичен производител на електроенергия в страната - над 40% средно за месеца. Българският енергиен и минен форум отчита, че въпреки регистрирания ръст на ВЕИ мощностите в България, техният принос в енергийния баланс на страната остава незначителен - под 10% в енергийния баланс средно за ноември 2024 г.

Енергийните специалисти на БЕМФ прогнозират, че през тази зима, дори при нормална аварийност на генериращите, преносни и разпределителни съоръжения и при нормален зимен ден, се очаква дефицит в мощностния баланс от около 600 МВт при ограничените водни количество в язовирите на енергийните ВЕЦ. Според експертите е още по-притеснително, че при екстремални зимни температури, дори при нормална аварийност и при нормално потребление на електроенергия, дефицитът достига до около 1600 МВт. "И ако в предишни години тези дефицити е било възможно да се покриват с авариен внос от съседни енергийни системи, сега това ще бъде невъзможно, поради факта, че всички съседни държави декларират също високи енергийни дефицити", предупреждават от Българския енергиен и минен форум.

Какви са причините и какви спешни мерки трябва да се предприемат

От БЕМФ сочат като основни причини за състояние на българската електроенергетика множеството некомпетентни действия и бездействия - от липсата на стратегически планове за привличане на инвестиции в енергетиката, допускане на безконтролно изграждане на мощности на възобновяеми източници без компенсиране, пропуснати шансове за въвеждане на механизма за капацитет и регламентиране на допустима държавна помощ за част от въглищните централи, практическото блокиране на проучванията и строителството на нови ВЕЦ и ПАВЕЦ, пълно подценяване на приноса на други алтернативни технологии за производство на електроенергия с възможности за регулиране на товара - малките модулни реактори, геотермалната енергия, оползотворяване на твърди битови отпадъци и наличните значителни количества горска биомаса във високоефективни нискоемисионни технологии. От отганизацията заявяват, че страната ни е пропуснала и възможността да модифицира част от въглищните блокове в газови, което направила Гърция, която сега е основен вносител на електроенергия за регулиране на вечерния връх в товара на системата.

Българският енергиен и минен форум предлага конкретни спешни и средносрочни мерки за стабилизация на електроенергетиката у нас:

1) С решение на МС в мощностния и енергиен баланс на страната да се включат мощностите на ТЕЦ "Контур глобал" като се договори с ЕК приложение на временен механизъм за капацитет в аварийни режими;

2) Да се възстановят и поддържат въглищните резерви на всички въглищни централи без изключение;

3) Ръководствата на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток-2" в спешен порядък да потвърдят с доклади пред МЕ датите 24.11.2024 за АЕЦ "Козлодуй" и 30.11.2024 като крайни дати за включване на ТГ10 в АЕЦ и ТГ8 в МИ2 в паралел с електроенергийната система след успешно и в срок завършване на плановите им годишни ремонти. В случай, че съществува вероятност сроковете за включване да не бъдат спазени да се докладват предприетите мерки за преодоляване на закъснения.

4) Да се разработят и приемат от МС програма и мерки за икономическа стабилизация и капитализация на българските енергийни дружества, като за целта се преоцени обективно прага на цената на електроенергията от 180 лв/Мвтч за компенсиране на индустрията;

5) Да се възстанови работата на Обществения съвет към министъра на енергетиката съгласно изискванията на чл.7а на Закона за енергетиката;

6) В средносрочен план:

А) Да се настоява пред ЕК и ENTSO-E за реализиране с най-висок приоритет на проектите за повишаване свързаността на електроенергийните системи на Западна Европа с тези на Източна Европа и "отпушване" на обменните потоци електроенергия между двата региона.

Б) Ръководството на НЕК да изготви и осигури изпълнението на нов с по къси срокове и осигурено финансиране график за завършване рехабилитацията на ПАВЕЦ "Чаира". Да се изготви и представи пред МЕ доклад за хода на осигуряване на финансиране за изграждането на водния изравнител "Яденица-2".

В) Да се разработят и приемат от МС по силата на чл.4, ал.2, т.5 от ЗЕ средносрочни инвестиционни програми за обявяване на търгове за изграждане на нови генериращи мощности с възможности за участие в регулиране на товара и честотата на енергийната мрежа.

От БЕМФ заявяват готовност да организират професионално обсъждане на ситуацията с широк кръг специалисти, на което да се разгледат предложените мерки и да бъдат набелязани управленски решения. "Политическата криза, в която се намираме, не бива да прераства в енергийна", подчертават от Българския. енергиен минен форум.