Неделя, 24 Nov 2024
           
Бизнес

Ролята на изкуствения интелект в наемането и обучението на нови IT служители в България

   


Въпреки известния спад в търсенето на IT специалисти у нас, квалифицираните кадри със съответните технически умения, знания и адаптивност са тези, които ще се търсят доста. Това заяви в студиото на Money.bg HR експертът Кристина Стоенчева, която е Technical Account Manager в компанията за подбор на персонал в IT индустрията - MiNDS.

"Смятам, че с умерени темпове ще се увеличава търсенето, просто ще бъде поетапно. В момента ситуацията  е стабилна. Ако трябва да определя края на годината с една дума, то тя би била стабилност, защото в момента от гледна точка на търсене няма някакви сериозни катаклизми и спадове."

Снимка 689225
 

AI и нови умения

HR експертите отчитат все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) при наемането на нови кадри в IT сектора у нас. Причината - това спестява време и подобрява прецизността при скрининга на кандидати. AI може да сканира CV-та и да анализира профили въз основа на конкретни критерии. Освен това има компании, които провеждат видео интервюта с AI анализ.

При обучението изкуственият интелект може да идентифицира индивидуалните нужди на служителите от обучение въз основа на техните умения, както и области за подобрение.

"Едно от основните изисквания към IT специалистите са технически знания и компетенции, но също така критичното мислене, уменията за адаптивност и работа в екип и бързото усвояване на нови знания. Изкуственият интелект води до неизбежна трансформация на определени работни позиции", коментира Стоенчева.

Снимка 656045

Източник: Явор Николов / Bing Image Creator

Експертът уточнява, че AI оказва все по-силно влияние на работната среда в IT сферата у нас, той вече оптимизира и автоматизира работните процеси и рутинните задачи, като същевременно отваря нови позиции, свързани с умения за разработка и управление на AI базирани платформи.

"Изкуственият интелект, всъщност, освен, че увеличава ефективността, също така изисква едни нови умения, свързани с анализ на данни, умуния, свързани с управлението на AI и работата с нови технологии."

Кристина Стоенчева подчертава, че масово компаниите в момента инвестират в AI обучения на своите служители и че това ще продължи. Според нея автоматизацията и изкуственият интелект водят до това някои компании да се преструктурират и да освобождават служители, но същевременно търсенето на по-способни кадри расте и фокусът ще е именно върху тях.

"Наблюдаваме трансформация и това е нещо естествено ,не е заплаха. Изкуственият интелект ще промени със сигурност работния процес, но това не е нещо, което е страшно и с което няма да можем да се справим."

Актуалното заплащане в IT индустрията в България

Наблюдението върху пазара показва, че компаниите, които предлагат по-високо заплащане са и тези, които в момента държат на по-чести посещения в офис или т. нар. хибриден модел на работа. Мениджърите държат много и на адекватното и сериозно техническо образование и опит, за да плащат по-високи заплати.

HR специалистите не очакват сериозен ръст на заплащането в сектора до края на годината и през следващата, а по-скоро задържане на нивата в момента.

"Нашите наблюдения показват, че средното заплащане при високите IT позиции в момента е около 8000 - 8500 лева стартово."

Стабилните и адаптивни компании са тези, които запазват твърдо мястото си на пазара, обобщава експертът. Тя е категорична, че българските специалисти са на високо ниво спрямо своите колеги от чужбина. Колкото до изкуствения интелект и употребата му у нас, проектът BgGPT е "стъпка в правилната посока".