Неделя, 24 Nov 2024
           
Новини

Тристранката ще обсъди днес увеличението на минималната работна заплата от 1 януари

   


Увеличение на минималната работна заплата от 933 лв. на 1077 лв. от 1 януари 2025 г. ще се обсъжда на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в петък. В него участват държавата, работдатели и синдикати.

Предложението за промяна идва от кабинета. В мотивите към постановлението е записано, че това ще допринесе за "повишаване на мотивацията на най-ниско доходната част от работната сила за търсене на работа, реализиране и задържане на трудовия пазар, за повишаване на жизненото равнище, намаляване на риска от бедност сред работещите и намаляване на подоходното неравенство".

"При размер от 1077 лв. от 1 януари 2025 г. МРЗ ще се увеличи със 144 лв., с което ще бъде реализиран ръст от 15,4% спрямо определения от 1 януари 2024 г. размер от 933 лв., посочва се в доклада. При определяне на размер от 1077 лв. за 2025 г. ще се съхрани и доразвие националната практика за определяне на размера на минималната работна заплата както по отношение на използваните статистически данни, така и по отношение на целите за прозрачност и прогнозируемост на действащия механизъм", се казва още в документа.

По закон новата минимална заплата за следващата година се определя до 1 септември на настоящата.

Дори и след увеличението България ще продължи да има най-ниската брутна минимална заплата в ЕС, която ще бъде равностойна на 551 евро. Най-близко до България е Унгария с минимална работна заплата от 710 евро.

По традиция работодателските организации са против увеличенията. Преди няколко дни от Съюза за стопанска инциатива излязоха със становище, в което заявяват, че подобен скок крие "сериозни рискове" за икономиката.

"Най-сериозни са рисковете за заетостта в туризма, строителството, селското, горското и рибното стопанство и др., където значителна част от фирмите са изложени на огромен риск от фалити. Подобна е ситуацията и по отношение на регионалните различия в равнищата на средната брутна месечна заплата. Данните на НСИ по региони показват, че МРЗ ще стане близка до средната заплата в областите Благоевград, Смолян, Видин, Кюстендил и Силистра, което неминуемо ще окаже негативно влияние върху местния бизнес", заявиха от организацията.

Според тях такова "необосновано увеличеие" ще повиши инфлацията и ще застраши приемането на България в еврозоната.

Източник: БТА