Парламентът не започва работа по същество, но заплатите на депутатите растат, а средната за страната спада. Темата в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS коментираха математикът д-р Лъчезар Томов и журналистът от „24 часа” Христо Николов.
7080 е основната депутатска заплата. Ако народният представител е доктор, парите се увеличават с 5%, а ако членува в комисия, тя нараства до 8142 лв. Ако той има над 20 години стаж – месечното му възнаграждение скача до 10195 лв. Всеки депутат взима приблизително 4500 лв. за странични разходи. В същото време средната заплата у нас за първи път намалява на тримесечна база. Това показват данните на Националния статистически институт. Месечните възнаграждения на председателя на Народното събрание и на премиера са по 10973 лв., а това на президента е 14160 лв.
Уточнено е, че заплатите са брутни.
„Основната депутатска заплата се изчислява като се умножи по три средната заплата за предходното тримесечие в обществения сектор. В него обаче влизат и всички работещи в бюджетния сектор, включително и общинската администрация. За последното тримесечие сметката показва, че тяхната заплата се увеличи с 1.5%, което не е нещо необичайно. Имало в случаи на увеличение с 18-19 на сто”, коментира Николов. „В публичния сектор има ръст, за разлика от частния”, уточнява д-р Томов.