Вторник, 29 Юли 2025
           
Политика

Томислав Дончев разпореди безкомпромисна реакция за шарката по овцете и козите

   
Томислав Дончев разпореди безкомпромисна реакция за шарката по овцете и козите

Институциите в страната ще работят в синхрон до елиминиране на опасността от шарката по овцете и козите, информират от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Централният епизоотичен съвет към Министерския съвет (МС) е набелязал днес мерки за справяне със заболяването по дребните преживни животни, става ясно още от съобщението.

Заседанието е свикано извънредно от вицепремиера Томислав Дончев заради усложнената епизоотична обстановка. "В труден момент за животновъдния сектор е наложителна координирана, бърза и безкомпромисна реакция", коментира той.

97 огнища на шарка по овце и кози са регистрирани у нас към момента. Засегнати са над 10 000 животни. Най-тежка е ситуацията в Пловдивско. 70 огнища на заразата вече са ликвидирани в областта.

Заболяването ззастрашава сериозно секторите "Овцевъдство" и "Козевъдство", отчитат от МЗХ.

"За да се справим успешно с разпространението на заболяването, държавата и браншът следва да обединят усилията си в прилагането на по-строги и ефективни мерки. Те включват засилен контрол по границите и решителни действия срещу нелегалната търговия с животни - една от основните причини за разпространението на зарази", категоричен е Дончев. Той зове за отговорност и солидарност от страна всички местни, национални, ветеринарни и контролни институции.

По думите на земеделския министър Георги Тахов са въведени редица мерки за ограничаване на разпространението на заразата. До края на седмицата се изплащат авансовите суми в размер на 200 лева на животно за засегнатите стопани. Парите се плащат в рамките на една седмица след установено огнище на шарка, още преди приключване на административните процедури за получаване на пълния размер обезщетение. До момента са обработени документите на над 50 стопани, засегнати от шарката по овцете и козите.

Остават в сила мерките за контрол при изкупуване и транспортиране на сурово мляко и временната забрана за търговия, придвижване и паша на дребни преживни животни в засегнатите общини. Забранено е и посещението във фермите на ветеринарни лекари и на служители на институциите за и взимане на проби.

Обсъдена е методиката на Националния статистически институт (НСИ) за обезщетенията. Коментирани са евентуални промени в нея, както и възможността за отваряне на прием по интервенция II.Г.4 за възстановяване на популацията при катастрофични събития. Предложено е също спиране на изкупуването на овче и козе мляко от съседните на Пловдивско области.

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински информира, че мерките срещу заразата включват въвеждане на 3- и 10-километрови зони около огнищата, умъртвяване и загробване на животни, дезинфекция на засегнатите обекти, унищожаване или контролирана преработка на мляко и месо, както и засилен граничен контрол и проверки за нелегална търговия.

По думи на главния ветеринарно-санитарен инспектор на България Илиян Костов земеделското министерство е инициирало разговори с Европейската комисия (ЕК) въведените мерки и възможността за ваксинация. "Към момента няма предпоставки за ваксинация срещу шарка по дребните преживни животни, но ситуацията ще продължи да се проследява", уверява той.

МВР отчита над 1300 проверки на превозни средства и 137 на ферми в Пловдивска област, както и 26 съвместни работни срещи с БАБХ. Зам.-министър Филип Попов е категоричен, че контролът ще остане приоритетен и съдействието към БАБХ ще продължи.

Епизоотичната обстановка в съседните ни страни също е тревожно - в Гърция са установени 350 огнища през 2025 г. с над 90 000 засегнати животни, в Румъния - 13 огнища с над 4600 животни, а вирусът продължава да циркулира в Турция.

Министър Тахов се ангажира с организиране на среща на държавно ниво между министрите на земеделието и ветеринарните власти на България, Гърция и Румъния - с цел изготвяне на обща стратегия за борба със заболяването.

Предвиждат се срещи на терен с МВР и кметове за активна комуникация с бранша и стриктно спазване на мерките с висока биосигурност и за възможни допълнителни действия след оценка в началото на следващата седмица.