Събота, 02 Авг 2025
           
Политика

Василев: Всички димки около КПК са, за да скрият, че Сарафов получава заплата без да има право на това

   


Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев смята, че всички димки около Комисията за противодействие на корупцията (КПК) са, за да скрият истинския проблем - че изпълняващият функциите главен прокурор в момента получава заплата, без да има право на това, пише OFFNews.

"По закон той не трябва да е главен прокурор. Един човек седи в кабинета на главния прокурор и получава заплата в нарушение на закона", заяви Василев.

Той припомни, че вчера (31.07) са подали сигнал за бившия кмет на Варна Иван Портних.

"Да видим как ще се справи комисията с този сигнал. Да видим дали ще разследват", допълни той.

Василев подчерта, че е важно тази комисия да има професионално надпартийно ръководство и това е записано в реформата за Плана за възстановяване и устойчивост.

"Виждаме, че в момента новото ръководство, което се подготвя, са основно партийни кандидатури и то на управляващата коалиция. Опитваме се да махнем Борисов и Пеевски от тази комисия и да няма партийно влияние в нея", посочи още председателят на ПП.

По думите му това ще се случи по два начина. Първият е да се осветлят "всички безобразия" на КПК, а вторият – да се сезират всички възможни европейски институции за нарушението на правото в България.

"Държавата е завзета от една група хора и те я ползват, за да се облагодетелстват. Това води до обедняване на българския народ заради действия и бездействия на правителството. Всички доходи бяха замразени, видяхте и как се подиграха с медиците", даде за пример Василев.

На въпрос дали ПП ще се обедини с ГЕРБ-СДС около една кандидатура за президентските избори, бившият финансов министър отговори, че това няма да се случи под никаква форма.

"Под никаква форма, защото партията на Бойко Борисов е изключително вредна за бъдещето България", заяви Асен Василев, давайки за пример лошия опит, който имат с ГЕРБ по време на сглобката.

На въпрос каква е позицията им по отношение на настоящия президент Румен Радев, който беше избран с подкрепата на ПП, Василев каза: "Видяхме, че Радев гледа към Москва, а не към Брюксел. Президентът трябва да гледа към европейския път на България и трябва да вярва, че институциите трябва да работят по закон, а не с телефонни обаждания."