В България през 2022 г. заболеваемостта от болести на мозъка надхвърля 1 270 000 случая, а смъртните случаи, свързани с тях, са над 33 000, съобщиха от Фондация „Съвет за мозъчно здраве“. Днес се отбелязва Световният ден на мозъка. По данни на Brain Health Atlas за 2021 г. мозъчните заболявания, които оказват най-голяма тежест върху обществото в България, са инсултът, неврологичните и психичните разстройства, допълниха от фондацията.
Според анализите и прогнозите на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“, ако бъдат приложени правилните политики, до 2030 г. броят на засегнатите от мозъчни и психични заболявания в България може да се намали с до 100 000 души, годишното бреме може да се редуцира с приблизително 15%, а ефективните медицински дейности и терапии могат да спестят на икономиката до 600 млн. евро годишно от директни и индиректни разходи.
Мозъчните заболявания оказват огромно влияние както върху живота на пациентите и техните семейства, така и върху икономиката и социалната структура на обществото, но темата остава на заден план в обществените приоритети, добавиха от фондацията. Необходим е стратегически подход, който да постави мозъчното здраве във фокуса на здравната политика. От изключителна важност е приемането и следването на Национален план на мозъчните заболявания, каза през юни проф. Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ и председател на Българското дружество по неврохирургия, по време на среща на тема „Мозъчното здраве – глобален приоритет“.
Форум, който ще обедини експертния потенциал на водещите професионални общности в неврохирургията, неврологията и психиатрията, ще бъде организиран от фондацията през октомври. В рамките на събитието ще бъдат очертани най-неотложните предизвикателства и представени конкретни предложения за Национален план за мозъчно здраве.
Близо 179 млн. европейци живеят с мозъчно заболяване, като според прогнозите на експертите всеки трети човек ще страда от неврологично и/или психично разстройство в определен момент от живота си, сочат данни на Европейската комисия, добавиха от фондацията. Известни са повече от 600 мозъчни нарушения, които включват заболявания като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон, както и други разстройства като епилепсия, депресия, инсулт, мигрена, нарушения на съня, черепно-мозъчни травми, болкови синдроми, зависимости и др.