Германският всекидневник "Ди Велт" (Die Welt) публикува анализа за нарастващото влияние на Делян Пеевски в България на прага на присъединяването на страната в еврозоната, пише OFFNews.
Статията с автор международния редактор Филип Фолкман-Шлюк е озаглавена "Разкрива провала на Европа“ - Как един олигарх разширява властта си в присъединяващата се към еврозоната страна".
Публикуваме превод на текста.
Когато преди пет години хората в България излязоха на улицата, за да протестират срещу корупцията в правителството, това изглеждаше като началото на нова ера. Появилият се от протестите алианс „Продължаваме промяната“ по-късно осигури начело на правителството премиера и финансовия министър новите политици и възпитаници на Харвард Кирил Петков и Асен Василев, и започна реформи за върховенство на закона и икономическа стабилност.
Успехите са исторически. България се присъединява към еврозоната през януари. Страната от ЕС е член на Шенгенското пространство от тази година - отчасти благодарение на това, че реформаторите оповестиха и се пребориха с мафиотските структури, съставени от престъпници, държавни служители и фирми по външната граница на ЕС с Турция. В замяна на това членовете на „Продължаваме промяната“ бяха заплашвани от организираната престъпност, както съобщи и WELT. Това не бяха изолирани случаи в страната, която е начело на класациите за корупция в ЕС.
Но зад кулисите на напредъка се е формирало мощно контрадвижение, в което старите мрежи между политиката и съдебната система си възвръщат властта. Политиците от опозицията и борците срещу корупцията се чувстват преследвани и в кулоарите вече се говори за условия, подобни на тези в беларуската диктатура, където опонентите са затваряни. Корупцията винаги е била врата за Кремъл в тази стратегически важна натовска държава на Черно море.
Въпреки сътресенията, последвали протестите по това време, политическата ситуация остава нестабилна. Само през последните четири години в България шест пъти бяха провеждани нови избори. Партийната система е фрагментирана, което е израз и на два лагера сред населението. Едната половина иска по-дълбока интеграция в ЕС, докато другата традиционно се стреми към сближаване с Русия. Фактът, че министър-председателят Петков решително подкрепи Украйна след руската инвазия, включително с доставки на оръжие, и освободи натовската държава България от хватката на руските енергийни олигарси, донесе на партията му многобройни противници.
От 2024 г. начело на страната е министър-председателят Росен Желязков, политик от консервативната партия ГЕРБ. Нейният влиятелен лидер е Бойко Борисов, който самият беше начело на правителството преди протестите през 2020 г. и при чието управление процъфтяваха корупцията и кражбата на средства от ЕС. Въпреки това ГЕРБ винаги е била част от Европейската народна партия (ЕНП), в която влизат и германските ХДС и ХСС.
Най-скорошният знак за репресии е арестът на Благомир Коцев, кмет на геополитически важния черноморски пристанищен град Варна. Икономистът, който също е член на алианса „Продължаваме промяната“, беше арестуван на 8 юли преди гласуването на бюджета. Обвинението: той е „част от престъпна група“ и е обвинен в корупция и пране на пари.
„Ясен случай на политическо преследване и опасна злоупотреба с държавна власт“, смята либералната група „Обнови Европа“ в Европейския парламент, към която принадлежи и „Продължаваме промяната“. Обвиненията срещу Коцев са „неоснователни“, а българската Главна прокуратура и Комисията за борба с корупцията „все повече се превръщат в инструмент за политическа репресия“, се казва в изявлението, в което се призовава за „незабавното освобождаване“ на кмета.
Германският евродепутат Свеня Хан (СвДП) пише в писмо до Европейската комисия, че през последните месеци в България се наблюдава „тревожно развитие на политическата намеса в съдебната система“ и предупреждава за „все по-честото използване на президентската власт за преследване на членове на опозицията“.
Тези обвинения се отправят не само на политическата сцена. Андрей Янкулов, правен експерт във Фонда за борба с корупцията, неправителствена организация, подкрепяна между другото и от фондация „Конрад Аденауер“, също говори пред WELT за „модел“, който предполага, че съдебните органи се използват неправомерно като „инструмент в ръцете на управляващите“.
Името на олигарха и политик Делян Пеевски постоянно се появява в този контекст. Неговата партия „Ново начало“ подкрепя правителството в настоящата трипартийна коалиция в България. 44-годишният Пеевски от години е санкциониран от САЩ по закона „Магнитски“, който наказва нарушенията на човешките права по света. Той е обвинен в „системна корупция“, „търговия с влияние и подкупи с цел защита от обществен контрол“ и „упражняване на контрол върху важни институции и сектори на българското общество“.
Разследващите журналисти го обвиняват в кражба на милиони от фондовете на ЕС, участие в тежки престъпления, контрабанда и корупционни контакти с Москва. Европейският прокурор Теодора Георгиева заяви в интервю, че е била заплашвана от олигарха по време на разследванията за злоупотреба със средства на ЕС. В България обаче никога не е имало съдебно производство срещу Пеевски.
Председателят на ГЕРБ Борисов наскоро подчерта доброто сътрудничество с Делян Пеевски. Той може да „разчита“ на гласовете на своите депутати, каза Борисов в интервю, като посочи като обща цел безпроблемното присъединяване към еврозоната. Борисов е известен с това, че изпраща сигнали, които лесно се чуват в Брюксел. Като член на еврозоната с огромни дефицити в областта на върховенството на закона обаче България може да се превърне в много по-голям проблем.
Критиците подозират, че в замяна на политическата си подкрепа Пеевски придобива влияние върху съдебната система, за да отстоява интересите си и да отстранява опонентите си. От встъпването в длъжност на новото правителство през 2024 г. Антикорупционният фонд отбелязва натрупване на дела срещу опозиционни фигури, като всички заподозрени „без изключение са политически опоненти на Делян Пеевски“, се посочва в доклада на неправителствената организация.
Повечето от производствата следват определен модел. Предполагаемите доказателства винаги са изтичали в някои медии, „истинската цел“ е да се „дискредитират публично“ политическите опоненти и да се държат в зависимост други хора и „да им се внушат последствията“, ако се държат по различен начин, се посочва в доклада.
Прави впечатление също така, че в продължение на месеци Пеевски посещава кметове и местни политици и се снима с тях в рамките на инициативата за „регионално развитие“. Фактът, че той предприема строги мерки срещу тези, които отказват да му сътрудничат - както в случая с вкарания в затвора кмет на Варна - е подозрение, което независимите журналисти в България изразяват отдавна.
Бившият премиер Кирил Петков заяви пред WELT, че властта на Пеевски се основава на „корупционна сделка с Борисов“ от партия ГЕРБ. „Това споразумение дори парализира сегашния български министър-председател, който не може да управлява без съгласието на санкционирания олигарх“.
Според Петков обаче става дума за много по-голям проблем. Влиянието на Русия върху стратегически важната страна от НАТО. По време на мандата си неговият алианс „Продължаваме промяната“ оповести много случаи на подкупване на държавни служители от Кремъл. Бивш съветник на предшественика му Борисов например е карал джип, платен от енергийна компания, контролирана от Русия.
По време на мандата на Борисов България остана 100% зависима от руския газ, въпреки че газопроводът „Турски поток“, който беше изграден с парите на данъкоплатците, се нуждаеше само от връзка през Гърция, за да може да получава доставки от други държави. По-късно Петков дори нареди да арестуват Борисов, но българските прокурори го освободиха.
От години България е заливана и от руски дезинформационни кампании. „Путин използва корупцията като инструмент на външната политика“, казва Петков - това са „едни и същи хора, които се събуждат сутрин и искат да откраднат нещо от държавата, и тези, които правят бизнес с режима в Москва“.
Петков също така определя олигарха Пеевски като „слуга на Путин“. Например в момента Пеевски възпрепятства предоставянето на важна помощ за Украйна, включително продажбата на ядрени реактори, които Киев отдавна иска да закупи за енергийната сигурност на страната. Въпреки това, както неотдавна съобщи „Euractiv“, България „изненадващо“ отхвърли продажбата на двата реактора по руски дизайн, които от години се съхраняват на площадка край Дунав, тъй като преди години правителството е отменило плановете си да построи там електроцентрала. Бившият министър-председател Петков също подозира геополитически интереси зад ареста на кмета на Варна. Черноморското пристанище е важен фактор за сигурността на източния фланг на НАТО.
„Случаят „Пеевски“ разкрива неспособността на Европа да се противопостави на агентите на Путин в собствените си институции“, казва Петков. Той също така смята, че Европейската народна партия (ЕНП) е отговорна за затварянето на очите пред тези събития. „Успехът на Путин зависи от фигури като Пеевски“, казва Петков - а оцеляването на Европа зависи от това да ги „спре“.