Вторник, 15 Юли 2025
           
Бизнес

Над 13 600 души намериха работа през юни - пазарът на труда отбелязва положителна динамика

   


Пазарът на труда в България запазва стабилност в средата на годината и продължава да се развива в положителна посока, благодарение на активните мерки на Министерството на труда и социалната политика, реализирани чрез Агенцията по заетостта за осигуряване на нови възможности за обучение и заетост.

През юни 2025 г., благодарение на тези усилия, работа са започнали общо 13 634 души – 13 117 безработни лица и още 517 заети, учащи и пенсионери, които са потърсили съдействие за нова професионална реализация чрез услугите на бюрата по труда.

Сериозен е приносът към включването на уязвимите групи – 1 168 души, сред които лица с увреждания, младежи без трудов опит, хора над 55 години и дълготрайно безработни, са започнали работа по програми за субсидирана заетост. От тях 1 089 са включени по проекти, финансирани по Програма „Развитие на човешките ресурси 2021–2027“, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).

Ромските и младежките медиатори, както и екипите на бюрата по труда в цялата страна, работят активно за мотивиране на икономически неактивни лица. Само през юни над 5 190 души, които досега не са били част от пазара на труда, са били насърчени да направят първи стъпки към заетост.

Към края на юни 2025 г. регистрираните безработни в страната са 144 186 души, а равнището на регистрираната безработица е 5.09%[1]. Това представлява спад от 0.24 процентни пункта спрямо същия месец на предходната година.

Паралелно с усилията за реализация и активиране, Агенцията по заетостта инвестира в бъдещето и чрез обучения. През юни са издадени над 17 800 ваучера, предназначени както за безработни, така и за заети лица. Мярката има за цел да помогне на хората да повишат квалификацията си и да се адаптират към изискванията на съвременната икономика, особено в условията на ускорена дигитализация и технологична трансформация.

През юни чрез бюрата по труда са заявени общо 8 509 свободни работни места на първичния пазар. Най-голям дял от тях са в преработващата промишленост (27.9%), като значителен интерес има също към търговия и ремонт на автомобили (12.3%), държавно управление (12.2%), хотелиерство и ресторантьорство (9.6%), образование (9.5%), административни и спомагателни дейности (6.4%) и строителство (4.4%).

Сред най-търсените професии през месеца са: персонал, полагащ грижи за хора; персонал в сферата на персоналните услуги; работници в добивната и преработващата промишленост, строителството и транспорта; продавачи; оператори на машини и съоръжения; работници по събиране на отпадъци; преподаватели; персонал в производството на храни, облекло и дървени изделия; металурзи, машиностроители и занаятчии; водачи на МПС и подвижни съоръжения; чистачи и помощници; монтажници и други.