При определяне размера на таксите за платено обучение Софийският университет се е придържал стриктно към описаната формула в чл. 95, ал. 4 от действащия Закон за висшето образование за определяне на годишните такси за обучението срещу заплащане, която регламентира, че сумата, която получава висшето училище за студента, обучаващ се с финансиране от държавата, трябва да е същата като тази, която би получил от студента, обучаващ се срещу заплащане.
Появилите се в медийното пространство твърдения за допуснати грешки в размера на таксите в три приоритетни за държавата направления се отнасят всъщност до включения компонент, отнасящ се до размера на таксата, която трябва да заплащат студентите, приети по държавна поръчка, а именно - физически науки – 10 676 лв., химически науки - 11 346 лв., математика - 7 736 лв. Техният размер е потвърден с решение на Министерски съвет.
Ръководството на Софийския университет предостави на Министерството на образованието и науката всички данни за формирането на публикуваните такси за платено обучение и ако становището на МОН е, че този компонент може да бъде изваден от така публикуваните такси, той ще бъде редуциран от общия размер на така определените такси и ще бъдат коригирани от Софийския университет. В случая не става дума за грешно изчисление, а за тълкуване на методиката за приложение на закона.
Дори и да бъде редуциран обаче, размерът на таксите за платено обучение не само в тези специалности, но и във всички други остава висок поради увеличената държавна субсидия и точно поради тази причина Софийският университет пледира за 60 процентно редуциране на тези такси, както и за това вече започналите обучението си студенти в предишните години да продължат да заплащат размера на таксите, които са заплащали до момента.
Към всичко това можем да добавим, че Академичният съвет на Софийския университет прие на 11 юли 2025 г. промяна в Правилника за приемане на студенти в Софийския университет "Св. Климент Охридски" за учебната 2025/2026 г., съгласно която приетите в първия етап на класирането в платена форма на обучение кандидати могат да потвърдят, като депозират диплома-оригинал за средно образование и попълнят декларация за участие в следващия етап на класиране.
Това ще позволи на кандидат-студентите, избрали на първо място платената форма на обучение, да заплатят такси в размер, съобразен с промените в Закона за висшето образование след приемането им от Народното събрание.
аксите за платена форма на обучение за специалност „Химия”, ще паднат с 11 000 лева, за „Физика” – с 10 000 лв., за „Математика” – около 7 800 лв. Това обяви ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев в ефира на „Денят на живо” по NOVA NEWS.
„Предлагаме да се приеме принципът на „завареност” – един студент в платена форма на обучение, когато започне своето образование при едни нива на такси, те да не се променят. Надявам се да няма увеличение на вече започналите, а само на тези, които тепърва ще кандидатстват”, каза проф. Вълчев.
Освен това той заяви, че студентите няма да внасят таксите си, преди да минат промените в Закона за висшето образование.
„Образованието е право и съм съгласен, че на студентите на трябва да се гледа като на касичка. Увеличението на таксите в платената форма на обучение не е по инициатива на висшите учебни заведения”, категоричен е ректорът на СУ.