Четвъртък, 10 Юли 2025
           
Новини

Антикорупционната комисия извърши обиски във връзка с договора с Боташ

   


Комисията за противодействие на корупцията влезе в "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и Министерството на енергетиката. Обискирани бяха и домовете на бившия енергиен министър Росен Христов и бившия шеф на "Булгаргаз" - Деница Златева, пише БНТ.

Акцията беше по неотложност 2 години след като беше сключен договора с турската газова компания - "Боташ". Сделката се оказа и причина за днешната акция на Антикорупционната комисия.

"Аз нямам притеснения, ако е Боташ, както пише в някои от информационните агенции, предполагам, че се търси поради каква причина е подписан такъв неизгоден договор", каза Валентин Николов, изпълнителен директор на БЕХ.

По-късно от прокуратурата съобщиха, че проверяват обстоятелствата около сключването на договора с турската газова компания "Боташ" и дали са причинени щети на държавата и "Булгаргаз". Министърът на енергетиката Жечо Станков разпореди пълно съдействие от страна на администрацията, след като се оказа, че проверка има и в Министерстовото на енергретиката.

Проверени бяха и домовете на бившия министър на енергетиката, по чието време беше сключен договорът - Росен Христов, и тогавашната шефка на "Булгаргаз" - Деница Златева.

"Обясниха ми, че трябва да претърсят апартамента, в който живея, под предлог неотложност или нещо такова, което не изисква съдебна заповед. Претърсиха жилището, на практика ми взеха всички средства за комуникация. Лично моето мнение е, че това си е чиста проба политическо преследване, както многократно съм заявявал. Договорът е подписан преди няколко години, десетки пъти е обсъждан в комисия, в парламент, изслушвания в парламент, показания в ДАНС и така нататък. И изведнъж става спешно да се претърси жилището на човек", коментира Росен Христов.

Управляващите неколкократно критикуваха, че сключеният от служебния кабинет на Гълъб Донев договор ощетява страната. Споразумението с "Боташ" беше подписано през 2023 г. По договора "Булгаргаз" трябва да плаща по около един милион лева всеки ден за правото да ползва капацитета на съоръженията и газовата мрежа на турската компания, но реално това не се случва.

"Подписването на договор многократно беше проверявано, абсолютно всичко е спазено. Не знам защо още продължава тази сага, но това си е. Аз го чувствам за абсолютно персонална атака срещу мен и срещу хората, които работиха в рамката на служебното правителство, назначено от Румен Радев, който е крайната цел на политическите атаки", каза Христов.

Заради проверката Росен Христов се закани, че ще заведе дело за политическо преследване, включително и в чужбина.

"Европейският съд по правата на човека, ако трябва ще потърся и политическо убежище някъде, при всичкия скандал, което това ще предизвика", заяви Росен Христов.

От края на юни 2024 година Булгаргаз спря да плаща по договора, като оттогава дългът на страната към турската компания надхвърля 250 милиона долара. А кабинетът се опитва да предоговори условията по споразумението, засега без резултат.