Четвъртък, 03 Юли 2025
           
Новини

НОИ ще посочва размерите на пенсиите и в евро

   

  НОИ

Основните параметри при изпълнението на консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) и бюджетите на отделните фондове на ДОО за 2024 г. – това е уводният материал във втория брой на Информационния бюлетин на Националния осигурителен институт (НОИ) за т.г., който вече е достъпен на интернет страницата на институцията (www.nssi.bg) в рубриката Публикации/Издания на НОИ.

Как Законът за въвеждане на еврото в Република България регламентира превалутирането на пенсиите и обезщетенията е тема на друга публикация в бюлетина. Един от ангажиментите на НОИ е в разпорежданията за осъвременяването на пенсиите от месец юли, но и във всички последващи разпореждания за отпускане и изменение на пенсиите до датата на приемане на еврото, крайната месечна сума за изплащане, определена в лева, да се посочва на отделен ред и в евро.

През август м.г. бе регламентиран еднакъв подход при определяне размера на обезщетенията за безработица на лицата, упражнявали дейност в други държави членки на ЕС и на тези, работили само в България, като се отчита цялостният осигурителен принос на работилите в други държави за 24-месечния референтен период по българското законодателство. На ефектите от тази знакова промяна е посветен специален материал.

Обширен преглед на възможностите за подаване на заявление за пенсия и добавка без съмнение ще предизвика интереса на  кандидат-пенсионерите, като се очаква те да бъдат коректни в осигурителната си история. А именно неспирната борба на структурите на НОИ да възпират опитите за злоупотреби с публични средства продължава и в това издание – тук на фокус са усилията на териториалното поделение във Видин.

Палитрата от материали завършва много интересен разказ за пенсионните реформи в страни от Източна Азия, за да стане ясно, че и там са налице познати и у нас предизвикателства – критична демография, фискален натиск, устойчивост на пенсионните системи.  И въпреки разнообразния си икономически и политически контекст, тези страни споделят общи основни цели при реформите в сектора: адаптиране на пенсионните системи към застаряващото население, осигуряване на адекватен доход след пенсиониране, разширяване на обхвата на недостатъчно обхванатите групи от населението.