Еврото може да се превърне в реална алтернатива на долара и да донесе огромни ползи на блока от 20 държави, ако правителствата успеят да укрепят финансовата архитектура и архитектурата за сигурност на еврозоната, заяви в понеделник президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, пише Mediapool.
Неудовлетворени от непостоянната икономическа политика на САЩ, през последните месеци глобалните инвеститори намаляват експозицията си към доларови активи, но много от тях вместо това избират златото, без да виждат пряка алтернатива, коментира агенцията.
Тя припомня, че глобалната роля на еврото е в застой от десетилетия насам, тъй като финансовите институции на ЕС остават недовършени, а правителствата не проявяват голямо желание да пристъпят към по-голяма интеграция.
"Продължаващите промени създават възможност за "глобален момент на еврото", каза Лагард по време на лекция в Берлин. "Еврото няма да придобие влияние по подразбиране - то ще трябва да го заслужи", добави тя.
Според президента на ЕЦБ за тази цел Европа се нуждае от по-задълбочен и по-ликвиден капиталов пазар, трябва да укрепи правните си основи и ангажимента си за отворена търговия с по-големи способности в сферата на сигурността.
Ролята на долара намалява от години и сега той съставлява 58% от международните резерви, което е най-ниското му ниво от десетилетия насам, но все още е доста над дела на еврото, който е около 20%.
Всяко засилване на ролята на еврото трябва да бъде съпроводено с по-голяма военна сила, която може да подкрепи партньорствата, каза Лагард.
"Това е така, защото инвеститорите - и особено официалните инвеститори - търсят геополитическа сигурност и под друга форма: те инвестират в активи на региони, които са надеждни партньори в областта на сигурността и могат да спазват съюзите с твърда сила", каза Лагард по време на лекция в Hertie School.
Европа също така трябва да направи еврото предпочитана валута за предприятията, които издават фактури за международна търговия, каза тя. Това може да бъде подпомогнато чрез сключване на нови търговски споразумения, засилени трансгранични плащания и със споразумения за ликвидност с ЕЦБ.
Реформирането на вътрешната икономика обаче може да се окаже по-належащо, каза Лагард. Капиталовият пазар в еврозоната все още е фрагментиран, неефективен и не разполага с истински ликвиден, широко достъпен сигурен актив, към който инвеститорите да се насочат, каза тя.
"Икономическата логика ни казва, че публичните блага трябва да се финансират съвместно. И това съвместно финансиране би могло да осигури основата за постепенно увеличаване на предлагането на сигурни активи в Европа."
Съвместното вземане на заеми е табу за някои ключови членове на еврозоната, особено за Германия, която се опасява, че собствените ѝ данъкоплатци може да се окажат принудени да плащат за фискалната безотговорност на други.
Ако Европа успее, ползите ще бъдат големи, каза Лагард. Притокът на инвестиции ще позволи на местните участници да вземат заеми на по-ниска цена, ще изолира блока от движенията на валутните курсове и ще го предпази от международни санкции.