Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов взе участие във форматите на високо ниво на 78-та Световна здравна асамблея в Женева. По време на заседанието беше обсъдено приемането на проекта на Пандемично споразумение и беше проведен общ дебат по тема: „Един свят за здраве“.
На 19 май 2025 г. Комитет А на Световна здравна асамблея, подложи на дискусия сред държавите членки представения от съпредседателите на Бюрото проект.
По проекта на Пандемично споразумение България направи изказване съгласно одобрената позиция с протоколно извлечение № 20/14 май 2025 г. от заседание на Министерския съвет, като отбеляза, че поради незавършеност на преговорния процес по целия пакет запазва суверенното си право да прецени действията си, когато е на лице цялата информация.
По искане на Словакия приемането на текста на пандемичното споразумение бе подложено на гласуване. От 181 държави членки с право на глас, 46 отсъстваха, като 124 гласуваха в подкрепа на проекта, а 11, сред които и България, се въздържаха. България направи обяснение на вота си, като изтъкна горните аргументи. Освен България, още 4 държави членки на ЕС не подкрепиха споразумението – Италия, Нидерландия, Полша и Словакия и гласуваха „Въздържал се“.
На този етап споразумението няма да бъде отворено за подпис. Това ще се случи едва след приключване на преговорите по анекса към него. Към настоящия етап се планира те да стартират в средата на м. юли 2025 г. и да приключат през м. май 2026 г.
Интервенциите на България по темата в Комитет А могат да бъдат проследени на интернет страницата на асамблеята: https://www.who.int/about/governance/world-health-assembly/seventy-eighth.
На 20 май докладът на Комитет А за приемането на проекторезолюция по проекта на Пандемично споразумение и следващите стъпки за разработване на анекса към нея беше приет с консенсус в Пленарна зала на 78-та Световна здравна асамблея. Генералният директор на Световната здравна организация изрази увереност, че съображенията на 11-те държави членки, които гласуваха „Въздържал се“ ще бъдат адресирани в предстоящите преговори.
Министър Кирилов направи изказване в рамките на общия дебат, проведен в пленарна зала. Той открои членството на България в Изпълнителния съвет на СЗО като отговорност към постигане на приоритизация на дейностите, ефективно разходване на финансовите ресурси и укрепване на международното сътрудничество. Предвид предстоящите преговори по Анекса към проекта на Пандемично споразумение, а също така и подготвителните дейности за организацията на работата на Конференцията на страните той посочи, че страната ни не е в позиция за изразяване на безусловна подкрепа. Важно е тези процеси да бъдат приключени и след това в цялост да бъде стартирана националната процедура по присъединяване, подписване и ратификация.
Същевременно, в Комитет А бяха обсъдени и въпросите за реформата и бюджета на Световната здравна организация. България направи изказване по одобрената от Министерския съвет национална позиция, като отбеляза, че реформата на СЗО следва да продължи в посока оптимизиране на човешките и финансовите ресурси, съобразно съществуващата финансова рамка и подобряване на прозрачността и отчетността в СЗО.
Като ротационен председател на държавите членки от Здравната мрежа на страните от Югоизточна Европа, България направи изказване, в което бяха откроени достиженията на българското председателство.