С тържество, което се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Стопанският факултет отбеляза 35 години от своето възстановяване. Празникът бе под надслов „Винаги крачка напред – 35 години лидерство и иновации“.
На празника присъстваха заместник-ректорите на Алма матер проф. д-р Мадлен Данова и проф. д.ик.н. Соня Милева, заместник министър-председателят на Република България Томислав Дончев, министърът на правосъдието Георги Георгиев, проф. д.ик.н. Георги Чобанов - първи декан след възстановяването на факултета, представители на дипломатическите мисии, алумни, партньори на Стопанския факултет, декани, преподаватели, гости и студенти.

Тържеството започна с музикален поздрав на Flawless Trio. Водещ на събитието бе доц. Иван Ангелов.
Деканът на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Атанас Георгиев отправи поздрав към всички присъстващи и припомни, че точно преди 35 години - на 16 май 1990 г., Академичният съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ взе решението за възстановяване на Стопанския факултет. „Това бе акт не просто на институционално възстановяване, а на завръщане към една дълбоко вкоренена академична традиция - на икономическата наука в България, преподавана, изследвана и развивана в рамките на нашия Университет още от края на XIX век“.

В словото си доц. Георгиев припомни още, че изучаването на стопанските науки в Софийския университет започва още през 1892 г., когато в новооткрития Юридически отдел се преподават политическа икономия, финансова наука и статистика. Той разказа накратко историята на факултета. През 1902 г. в Юридическия факултет е създадена катедрата по политическа икономия (днес катедра „Икономика“). През 1938 г., по повод 50-годишнината на Софийския университет, се открива Държавно-стопански отдел в рамките на Юридическия факултет, който обучава студенти по модерни дисциплини и сътрудничи със създадения още през 1934 г. Статистически институт за стопански проучвания. След 1947 г. отделът се обособява в самостоятелен факултет с най-голям брой студенти в Университета още от първата му година на прием, но през 1951 г. този факултет е изведен от структурата на първото българско висше училище и е трансформиран във Висш икономически институт „Карл Маркс“.
В своето слово деканът на Стопанския факултет обърна внимание и на процеса на възстановяване факултета в Софийския университет. Първият курс студенти е приет през есента на 1991 г., като този процес съвпада с процеса по демократично изграждане на институциите в Република България и с прехода към пазарна икономика. „Всичко това изисква преподаване на икономика и бизнес съгласно най-добрите международни практики и най-новите достижения на тези науки в един отворен и свободен свят“, подчерта доц. Георгиев.

Той изрази признателност към някои от личностите, които направиха това възстановяване възможно: акад. проф. д.ик.н. Никола Попов - ректор на Софийския университет в периода 1989-1991 г., проф. д.ик.н. Георги Чобанов - първи декан след възстановяването, който изгражда факултета буквално от нулата, с международна насоченост, новаторски програми и огромна лична отдаденост; доц. д-р Тодор Попов - декан в два последователни мандата, при когото факултетът се укрепва институционално и кадрово; проф. д-р Теодор Седларски, непосредствен негов предшественик, извел международното сътрудничество и дигитализацията на ново ниво.

По думите на доц. Георгиев във възстановяването на Стопанския факултет ключова роля имат и преподавателите и учените от останалите факултети на Софийския университет - Факултета по математика и информатика, Юридическия факултет, Факултета по класически и нови филологии и други. „Редица преподаватели от тези факултети се включват активно в създаването на първите учебни планове, в укрепването на международните партньорства, в създаването на нова и модерна среда за образование и наука в България. Това е и един от примерите, който следваме и днес - създавайки нови програми и партньорства с останалите факултети, департаменти и институти на Софийския университет“, каза още доц. Георгиев.

Той обърна специално внимание и на ролята на международните партньорства с университети от Германия, Франция. САЩ и други страни, благодарение на които редица гостуващи преподаватели са в основата на учебните програми и в изграждането на основите на нашата академична общност.
Доц. Георгиев подчерта в словото си, че днес Стопанският факултет не просто отбелязва 35 години от своето съществуване - той е лидер. С най-висок рейтинг в България в областта на икономиката и администрацията, с над 1800 студенти, с над 300 щатни, хонорувани и гост-преподаватели в програмите на български, английски, френски и немски език, с първата международна АМВА акредитация в България, с участие в глобални мрежи като AACSB, EFMD, GBSN, UN Global Compact и UN PRME, както и с научно-изследователски проекти с десетки партньорски организации от страната и чужбина.

„Нашата мисия е да свързваме и изграждаме общност от лидери чрез експериментиране и иновации в научните изследвания и образованието, а визията ни е да се интегрираме с водещите глобални изследователски, образователни и бизнес мрежи за осъществяване на цифрова, екологична и обществена трансформация. Вярваме, че преподавателят не е само експерт, а и морален ориентир. Че университетът не е просто институция, а културна и гражданска среда. Че образованието е лична кауза. Затова и днес във факултета преподават много от неговите възпитаници, а тези, които са от страната на работодателите, подпомагат кариерното развитие на студентите, обновяването на работната среда и даряват лични средства за стипендии и доброволчески инициативи – всичко това е доказателство за устойчивост и приемственост, както и за следването на примера на дарителството, даден от братята Евлоги и Христо Георгиеви“, каза доц. Георгиев и допълни, че този дух на дарителство виждаме през годините и от страна на преподаватели като акад. Никола Попов и проф. Георги Чобанов чрез създаването на ФЕБ фондация.

В приветствието си доц. Георгиев се върна и в личните си спомени. Той разказа, че преди 25 години като първокурсник в специалност „Икономика“, в Аула Магна започнал своя академичен път в Софийския университет. „Тогава не съм и предполагал, че днес ще имам честта и отговорността да водя факултета, който ме е формирал като човек, като преподавател и ръководител, включително чрез натрупания опит в студентската организация „Бизнес клуб“, основана на 15 май преди 28 години“, каза деканът и обърна внимание и на Сдружението на завършилите Стопанския факултет - първата подобна организация в държавно висше училище след началото на демократичните промени.
Накрая той подчерта, че изминалите 35 години са период на изграждане, утвърждаване и международно признание за споделените научни и образователни успехи, постигнати от общността на факултета. Доц. Георгиев изрази признателността от името на своите колеги към всички, които са допринесли и продължават да допринасят за лидерската позиция на Стопанския факултет и за устойчивото му развитие.
„Нека продължим напред - с увереност, визия и морална сила. Да бъдем мост между поколенията. Да пазим паметта и да градим бъдещето. Да бъдем част от трансформацията на България, Европа и света чрез знание, чрез пример, чрез приноса на нашата разрастваща се общност“, каза накрая доц. Атанас Георгиев и честити празника на факултета.

От името на ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и от свое име поздрав поднесе заместник-ректорът проф. д-р Мадлен Данова. Тя прочете поздравителен адрес от ректора проф. Вълчев, в което той заявява, че днес празнуваме завръщането на Стопанския факултет в неговия дом преди 35 години – едновременно така далечни, но и така близки. Празнуваме неговото развитие и неговите успехи благодарение на преподавателите, служителите и студентите от факултета.

„Благодаря на цялата академична общност на Стопанския факултет, че вдъхновява и мотивира студентите да развиват своите умения и знания. Вярвам, че усилията ви оставят траен отпечатък върху живота на младите хора, които ще продължат да допринасят за развитието на обществото ни.
Поздравявам Ви за новаторските идеи, които осъществявате, за Алумни клуба, който е първото алумни сдружение в българско държавно висше училище, за работата Ви за кариерното ориентиране на нашите студенти. За всички онези осъществени събития, които направиха работата Ви още по-качествена, а студентите – още по-мотивирани“, се казва още в поздравителния адрес.

В обръщението си към колегите, ректорът им пожелава да продължат да разпалват пламъка на знанието в душите и умовете на своите студенти, да се гордеят с постиженията им и да се вдъхновяват от новите предизвикателства, които срещат по пътя си. На студентите ректорът пожелава жаждата им за знания никога да не спира, да бъдат уверени, че учейки в Стопанския факултет на Софийския университет, те вече са постигнали една голяма цел в своя живот. В своя поздрав проф. Вълчев изразява и увереността си, че всеки един от тях има потенциала да промени света около себе си и да го направи по-добро място.
„Скъпи колеги, приемете най-искрените ми благопожелания за здраве, много споделени успехи, вълнуващи предизвикателства, които да ви стимулират да покажете най-доброто от себе си“, отбелязва ректорът в поздравителния адрес и пожелава на всички на добър час.
Проф. Мадлен Данова подчерта, че Стопанският факултет е наистина един от най-успешните факултети на Софийския университет с над 1400 студенти. „Колеги, наистина можете да се гордеете с това, което сте постигнали, като прибавим и всички останали постижения, за които стана дума, и от мен – на добър час и продължавайте нагоре!“, каза накрая заместник-ректорът.

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отбеляза, че за него е чест да поздрави всички в Аулата и посочи, че историята на Стопанския факултет е най-яркото доказателство за теорията на прераждането. „Ако живееш добре първия си живот – има и втори, или ако си живял добре втори – е още по-успешно“. Той изтъкна важността на силните стопански науки за България в момента. По думите му сложната задача следва сега, въпреки постиженията на България до момента, и подчерта, че днес рецептата за успех включва още по-сложни икономически политики, различни от познатия ни вече инструментариум - качество на човешкия капитал, качество на образованието, информационна инфраструктура, но най-вече малко повече дързост, самочувствие.

„Пазарната икономика като сложна децентрализирана система зависи от поведението на агентите и ако ние не сме в състояние заедно да провокираме подобен импулс – че искаме повече, че можем повече – няма да се получи. Но най-вече считам, че има естествен потенциал да сме съюзници в преодоляването на курса на стопански нихилизъм, който властва в България последното десетилетия“, каза Томислав Дончев. В заключение той посочи, че добрите икономисти не бива да са просто експерти, а трябва да бъдат лидери, да посочват пътя и да са в състояние да водят останалите.
Г-жа Диляна Славова, съветник на президента на Република България, поднесе поздравителен адрес от държавния глава. В него той посочва, че през изминалите 35 години Стопанският факултет се утвърди като предпочитан център на знания и иновации, средище за развитие на аналитичната мисъл и на предприемаческия дух, подготвил поколения висококвалифицирани специалисти и лидери с визия за бъдещето.

Президентът Радев казва още, че със своите преподавателска и научна дейност, със съвременните програми и с активното участие на академичния състав в обществения живот, Стопанският факултет заслужено заема водеща позиция на картата на българското висше образование.
В своя поздравителен адрес Румен Радев изказва искрената си благодарност на ръководството, преподавателите и възпитаниците на факултета за вложените енергични усилия да утвърждават качественото висше образование, поддържайки европейски стандарти на преподаване, изследователска дейност и трансфер на знания с приложимост в реалния сектор.

Президентът пожелава на цялата академична общност здраве и успешно постигнати цели.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев също отправи поздрав към присъстващите и уточни, че той е част от празника в качеството му на преподавател по търговско право на английски език във Факултета.

Той отбеляза, че да се прави наука в България по дефиниция не е от най-лесните занимания. По думите му това, което има значение днес, и което ще има значение и след 35 години, са отдадеността, талантът, трудолюбието и обичта към студентите – такива са и преподавателите от Стопанския факултет. Министър Георгиев обърна внимание на новите програми, неспирното развитие на факултета, Кариерния център, Алумни организацията, връзката с бизнеса, сътрудничеството с други академични институции.
Министър Георгиев допълни, че преди няколко седмици е имал възможност да участва в представянето в един от проектите по Фонд „Научни изследвания“ по отношение на домашното насилие и икономическите ефекти от него. „Много съм щастлив, че именно Стопанският факултет е партньор по проекта по толкова важно изследване, което се надяваме да стане част от основата за законодателни политики в материя, в която икономическият ефект е изследван, но всъщност той е преди всичко ефект по отношение на човешките права“, каза още министър Георгиев.
В приветствието си той припомни още, че приятелството между Юридическия и Стопанския факултет съвсем не е отскоро, и благодари за възможността да бъде част от този колектив. Той честити още веднъж празника и пожела на добър час.

По повод празника екипът на Стопанския факултет получи много поздравителни адреси от своите партньори и колеги. Събитието продължи с кратък видеоклип, представящ факултета, а след това по предвидената програма се проведоха две сесии: „Заедно създаваме успеха: Знание, идеи и иновации“ с модератор доц. д-р Тодор Ялъмов и „Успехът е споделен: Глобална свързаност и лидерство с кауза“ с модератор доц. д-р Иван Ангелов.