Добрите новини от Брюксел за България продължават. Преди броени часове Европейската комисия публикува средносрочната си оценка за фискалния структурен план на България за периода от 2025 г. до 2028 г. Оценката е положителна. Това заяви в Брюксел министърът на финансите Теменужка Петкова.
Министър Петкова определи това като една „изключително добра новина за България“.
„Този план определя каква ще е финансовата рамка през следващите три години и положителната оценка означава, че България ще има публични финанси, които са стабилни и устойчиви“, подчерта финансовият министър.
Тя коментира и решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне като недопустимо предложението за референдум на президента Румен Радев.
„Доц. Киселова е специалист по конституционно право и нямам основание да се съмнявам в нейната компетентност“, заяви министър Петкова.
Средносрочните финансово-структурни планове са част от приетата през април актуализирана рамка за икономическо управление на ЕС. Всяка страна членка трябва да изготви свой национален план за период от 4 или 5 години. Той трябва да съдържа нейните фискални ангажименти, ангажименти за реформи и инвестиции и да допринесе за осигуряване на последователно, постепенно намаляване на дълга и насърчаване на устойчив и приобщаващ растеж.
Държавите трябва да включат в своите планове и курса си за фискални корекции под формата на план за нетните разходи.
Припомняме, че преди началото на заседанието на ЕКОФИН днес в Брюксел българският финансов министър заяви, че членството на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. остава ключов приоритет за нас. Тя потвърди, че цялото правителство продължава своята активна работа, за да може България да заеме своето достойно място в еврозоната, а европейските институции са потвърдили своя ангажимент за това, че страната следва предварително определения график и план.