Вторник, 13 Май 2025
           
Политика

Петкова от Брюксел: България върви уверено към членство в еврозоната

   


България върви уверено към реализация на своя стратегически приоритет - членство в еврозоната от 1 януари 2026 г. Това увери финансовият министър Теменужка Петкова в Брюксел, където участва в заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси, пише News.

Тя отбеляза, че въпреки опитите на президента да отклони страната ни от тази цел, правителството продължава своята активна работа за това България да заеме своето достойно място в еврозоната.

Петкова заяви, че в рамките на всички ежемесечни регулярни срещи непрекъснато се обсъжда напредъкът на България по отношение подготовката за приемане на еврото. "Вчера представих последна информация във връзка с работата, която сме извършили в тази посока, през последния месец, както и с последните развития по темата в нашата страна", допълни министърът.

Тя посочи, че е уведомила европейските институции, че членството ни в еврозоната остава ключов приоритет и подчерта, че това е важно, за да може България да запази своята икономическа и финансова стабилност.

По нейни думи следващата важна стъпка е свързана с конвергентния доклад, който се очаква в началото на юни.

На свой ред европейските институции са потвърдили ангажимента си към страната ни. "Следваме предварително определения график по отношение на подготовката и разглеждането на докладите за България", увери Петкова.

Припомняме, вчера се появи неофициална информация, че от Брюксел са предупредили финансовия ни министър, че ако се стигне до забавяне, може да бъде блокирана процедурата по преминаването ни към еврото.

На 9 май президентът Румен Радев официално обяви в обръщение към нацията предложение до Народното събрание за произвеждане на национален референдум, с който да се отложи въвеждането на еврото в България. В мотивите си той подчерта, че решението трябва да бъде взето с участието на гражданите, а не само от институциите.

Предложението предизвика остра реакция от страна както на управляващото мнозинство, така и от намиращата се в опозиция коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), която го определи като противоконституционно и в разрез с поетите ангажименти на страната към Европейския съюз.