Сряда, 16 Юли 2025
           
Новини

България пое 3,2 млрд. евро нов външен дълг от международните пазари

   

  iStock

На 15.07.2025 г. Министерството на финансите успешно пласира за втори път през 2025 г. облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро. Първият транш се състои от облигации със срочност 10 г., обем от 2,00 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият транш се състои от облигации със срочност 20 г., обем от 1,20 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%.

Съвкупната номинална стойност на подадените заявки превиши 13 млрд. евро, което съответства на презаписване от над 4 пъти. Изключително силният инвеститорски интерес, най-високият, достиган до момента, е катализиран от решението на Съвета на ЕС за приемане на страната ни в еврозоната от 01.01.2026 г. и последвалото увеличение на суверенния кредитен рейтинг на Република България от Standard & Poor`s, Fitch Ratings и Scope Ratings, позволи съществено намаляване на цената на финансиране, измерена като спред над осреднения лихвен суап. Първоначално предложеният спред при 10-годишните облигации в размер на 135 б.т. беше намален с рекордните за страната ни 40 б.т. до ниво от 95 б.т., а при 20-годишните облигации намалението e с 35 б.т. oт 180 б.т. до ниво от 145 б.т. спрямо съответните осреднени лихвени суапи. Спредът спрямо приеманите за еталон германски федерални облигации е в размер на 91 б.т. за десетгодишния транш, а при двадесетгодишния 125 б.т.

Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните две транзакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Десетгодишният транш постигна исторически най-нисък спред към доходността по германските федерални облигации за всички емитирани до момента облигации на Република България на международните капиталови пазари. Доходността по двадесетгодишния транш постигна исторически най-ниския спред за Република България спрямо осреднения лихвен суапи и спрямо германските федерални облигации в този матуритетен сегмент.

Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината от 18,9 млрд. лв., заложен в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година. До момента на емисията, привлеченото пазарно дългово финансиране за тази година е в размер на 2,1 млрд. лв. чрез пласиране на ДЦК на вътрешния пазар и 4 млрд. евро, пласирания в края на април 2025 г. чрез двоен транш еврооблигации.

Реализираната трансакция следва заложената основна цел на дълговото управление през 2025 година. Набраните средства осигуряват  необходимия ресурс за рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет и обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв.