Новите 20-процентови мита на САЩ за европейския внос са само отложени и по нищо не изглежда, че ще бъдат отменени. Българският бизнес има сериозни притеснения от влошаване на бизнес средата с мащабни ефекти за икономиката. Това се вижда в проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) сред 620 предприятия.
Около 50 от тях директно прогнозират, че ще се наложи да съкращават персонал.
Около 200 от анкетираните компании отчитат, че 20-процентовите допълнителни мита ще окажат влияние върху бизнеса им, а по 10% е делът на тези, засегнати от 25-процентовите ставки за автомобили и авточасти и стомана и алуминий.
Над една четвърт (150) от работодателите са засегнати като част от верига на доставка, в рамките на която продукцията им стига до САЩ през друга държава - например текстил, авточасти, машини и трикотажни облекла, изнасяни през Нидерландия, Германия, Австрия и т.н. Има обаче и пряко засегнати респонденти, които реализират стоки като хидравлични цилиндри, козметика и облекла директно отвъд Океана.
От проучването на АИКБ става ясно, че опасенията на бизнеса са за:
- Свиване на икономическата активност, рецесия и даже риск от депресия и ограничаване на инвестициите;
- Оскъпяване на стоките при отслабване на долара;
- Навлизане на азиатски стоки, машини и съоръжения;
- Намалена консумация на електроенергия заради ограничено производство и дисбаланс между производство и потребление;
- Просрочени плащания от страна на засегнатите сектори, които потребяват застрахователни и енергийни услуги.
На този фон над една трета от запитаните се обявяват за намаляване на административните тежести и бюрокрацията, а с висока подкрепа се ползват още мерките за задържане на персонала на работа и помощта от държавата за намиране на нови пазари.
Вижда се и потенциален плюс от цялата сложна ситуация - евентуална възможност за предлагане на по-евтини суровини на нашия и на европейския пазар, като от това може да спечели например рибната индустрия.