Една от мерките за повишаване на безопасността по пътищата е идеята всички училищни автобуси да бъдат оборудвани със заключващ дрегер, който блокира двигателя, ако открие алкохол в теста на шофьора. Това съобщи заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов в официалната си Фейсбук страница. Той посочи, че тези устройства вече са масово навлезли в много държави по света и показват висока ефективност.
Вицепремиерът обясни, че заключващият дрегер се състои от два компонента - уред за измерване на алкохол в дъха и контролиращо устройство. „Преди да стартира двигателят, имобилайзерът изисква от шофьора да даде проба. Концентрацията на алкохол в пробата определя дали контролиращото устройство ще освободи двигателя и автомобилът ще може да запали“, информира Караджов. Той добави, че всяка проба се документира и съхранява в контролиращото устройство. „Вградената памет може да побере различен брой тестове с детайли като: отказ от даване на изисквана проба, измерена алкохолна концентрация, стартиране и спиране на двигателя, проби с възможни опити за манипулиране на резултата“, съобщи още Гроздан Караджов.
„Много държави вече са въвели задължително изискване за заключващ дрегер – например при осъдени за шофиране след употреба на алкохол шофьори“, изтъкна вицепремиерът. По думите му изследване на ЕК показва, че заключващият дрегер е от 40 до 95% по-ефективен от глобите или отнемането на книжката в предотвратяването на рецидивизма в карането след употреба на алкохол.
Гроздан Караджов заяви, че на пазара могат да бъдат намерени различни марки заключващи дрегери, а цените варират от 1500 до 3500 евро. „Човешкото здраве и живот нямат цена. Нашата идея е заключващият дрегер да стане задължителен за училищните автобуси, а след това може да се мисли и за по-широкото му прилагане“, каза още той.