Вторник, 08 Апр 2025
           
Политика

Пуснаха за обществено обсъждане мерките срещу бавното правосъдие при тежки ПТП-та

   
Пуснаха за обществено обсъждане мерките срещу бавното правосъдие при тежки ПТП-та

Министерството на правосъдието пусна за обществено обсъждане законодателните промени срещу бавното правосъдие при делата за тежки пътнотранспортни произшествия.

От ведомството посочват, че мерките са в резултат на поетия през февруари ангажимент от правосъдния министър Георги Георгиев пред родители на деца, загинали в катастрофи.

Пакетът от промени в НПК, Закона за съдебната власт и Наредбата за вещите лица цели затягане на режима за вещите лица по автотехническите експертизи. От МП посочват, че успоредно с това се осигуряват инвестиции в тяхната подготовка и се дават допълнителни възможности за разпита им пред съда чрез видеоконферентна връзка, което ще се съкрати сроковете за разглеждане на делата.

Конкретните мерки в новите текстове са:

- Допълнителни възможности на съда да разпитва вещите лица чрез видеоконферентна връзка. Така ще се намалят случаите на отлагане на делата, тъй като често едни и същи експерти работят по дела в различни краища на страната.

- Въвежда се изпит за признаване на правоспособност на вещите лица. Изпитът ще се организира от Министерство на правосъдието. Така се създават допълнителни гаранции за професионалната подготовка на експертите.

- Инвестира се в обучението на вещите лица от страна на държавата за повишаване на квалификацията им със съвременни методи и техники на анализ.

- Въвежда се възможността министърът на правосъдието да поиска изключване на вещи лица, които системно не изпълняват задълженията си, от списъците на съдилищата.

- За да се преодолее недостигът на експерти се дава възможност на завършилите висше образование със степен "магистър" в областта на съдебните автотехнически експертизи и съдебните пътнотехнически експертизи, без 5 годишен стаж, да практикуват в тази сфера. Условието е да са издържали успешно изпита пред Министерство на правосъдието.

- Създава се нов вид съдебна пътна експертиза, която да оценява и влиянието на пътната инфраструктура върху настъпилото ПТП.