България има реален шанс да се позиционира и да участва наравно с всички в рамките на петата индустриална революция чрез изграждането на гигафабрика за изкуствен интелект (ИИ). Това стана ясно по време на кръгла маса, организирана под надслов "България и петата индустриална революция", която събра представители на държавата, ИТ сектора, местната власт и образователната общност.
Изграждането на гигафабрика за ИИ у нас ще отвори вратата към милиарди евро инвестиции и хиляди високотехнологични работни места, подчертаха участниците.
Сред основните цели е позиционирането на България като привлекателна локация за глобални технологични гиганти като Microsoft, Google, OpenAI и други, които активно търсят нови терени за изграждане на бъдещите си изчислителни мощности.
"За първи път България може да участва в индустриална революция наравно с всички", заяви Доброслав Димитров, изпълнителен директор на БРАИТ. Той подчерта, че в следващите пет години се очаква построяването на повече фабрики за изкуствен интелект, отколкото за последните 20 години взети заедно.
Президентът Румен Радев закри форума с ясно послание: "Историческата възможност е тук и сега. Големите технологични корпорации вече търсят нови локации извън Западна Европа и САЩ, където капацитетът за електрозахранване е изчерпан. България разполага с всичко необходимо - ресурси, локация, кадри и климат."
Президентът настоя изпълнителната власт спешно да изготви концептуален документ с ясни параметри за това какво страната може да предложи - включително електрическа мощност, водни ресурси, образователен потенциал и административна готовност.
Според него е от решаващо значение всички заинтересовани страни да говорят "с един глас" пред потенциалните инвеститори.
"Нека не се заблуждаваме - компаниите, които могат да изграждат такива центрове, са не повече от 10 и са предимно американски. Но ако успеем да привлечем дори една от тях, това ще изведе България на нова технологична орбита", добави Радев.
Участниците в кръглата маса бяха единодушни, че само с общи усилия и политическа воля България може да се възползва от този рядък шанс и да премине от позиция на консуматор на технологии към създател на иновации, които ще оформят дневния ред на бъдещето.