Фискалната политика и Еврозоната са паднали на ниво футболни агитки - с лозунги, влизат в мелета, хвърлят бомбички помежду си и не се разбира каква е възможността България да влезе в Еврозоната. Време е да започнем да мислим, защото парите на държавата свършват. Това заяви бившият подуправител на Българската народна банка (БНБ) Калин Христов пред БТВ.
По думите му трябва да има политика на балансирани бюджети. България структурно е увеличила разходите за заплати, без да увеличи данъците, посочи Христов.
Според него има данни за бюджета на две основи - на касова основа и на начислена основа. За да можем да влезем в Еврозоната, бюджетът на държавата трябва да е на начислена основа, смята Калин Христов. Има техники, в които държавата може да спре плащанията и на касова основа, да има по-малък дефицит.
Той добави, че фискалният критерии, който се оценява за членство в Еврозоната, е да се постигне критерии на устойчива база. Затова трябва да поискаме конвергентен доклад за Еврозоната тогава, когато сме готови. Вероятността да сме с 3% дефицит за 2024 г. клони към нулата, посочи Калин Христов.
Според него към момента България не отговаря на критериите за влизане в Еврозоната.