Четвъртък, 23 Яну 2025
           
Бизнес

Ресторантьорите в спор с НАП кой колко ДДС начислява и страда ли хазната

   
Ресторантьорите в спор с НАП кой колко ДДС начислява и страда ли хазната

Българската асоциация на заведенията, Сдружението на заведенията в България и Българска асоциация на ресторантьорите София и Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация излязоха с обща позиция относно твърденията на НАП, че хазната е ощетена с 1 млн. лв. само в първата седмица на 2025 г.

Организациите не са съгласни с твърденията на приходната агенция. Те са категорични, че браншът не е ощетил държавния бюджет.

Ресторантьорите отбелязват, че е възможно техни колеги, основно развиващи дребен семеен бизнес все още да не са се ориентирали в ситуацията и да работят на 9% ДДС, вместо на 20%, които влязоха в сила в 00.00 часа на 1 януари 2025 г. Според тях става въпрос само за дребни пропуски на отделни артикули, а понякога и за технически грешки от фирмите, поддържащи софтуерите.

Асоциациите са единодушни, че бюджета не се ощетява, тъй като касовите апарати са свързани към НАП и дори някой да е пропуснал да декларира пълния размер на данъците си, те са видни, изискуеми и в крайна сметка ще влязат в държавната хазна. Ресторантьорите смятат, че НАП се опитва да внуши, че ако на касовия апарат пише 9%, а не 20% значи хазната страда, което не е вярно. От браншът поясняват, че се дължат 20% без значение дали и колко се начислява като ДДС.

Ресторантьорите посочват, че са атакувани от държавната институция с манипулации, димки и фалшиви твърдения, в момент, в който се борят за правата си. Те отбелязват, че са наясно, диференцираната ставка за ДДС създава допълнително работа на чиновниците от НАП, но не ни се искат да мислят, че това е причината за грозната и лъжлива атака срещу тях.

В общата си позиция те посочват, че туризмът непрекъснато се обявява като държавен приоритет, но действията рядко се припокриват със заявките. Те подчертават, че в 24 държави в Европейския съюз работят с диференцирана ставка на ДДС за туризма, а у нас секторът е подложен на перманентни атаки. И то не само публично по социалните мрежи, но и от държавните институции.