Пакистан изстреля първия си домашно произведен сателит за наблюдение на Земята в петък от космическия център Цзюцюан в Северен Китай, съобщи пакистанската космическа агенция SUPARCO (Комисия за изследване на Космоса и горната атмосфера), цитирана от "Ройтерс".
Сателитът PRSC-EO1 ще подобри способността на Пакистан да следи и управлява природните ресурси, да реагира на бедствия и да подпомага развитието на градското планиране и селското стопанство. Според SUPARCO, сателитът използва електрооптични сензори за събиране на данни и изображения на земната повърхност чрез откриване и измерване на отразена слънчева светлина или излъчена радиация.
Изстрелването беше осъществено с помощта на китайската ракета-носител Long March-2D, която изведе в орбита още два сателита - Tianlu-1 и Blue Carbon 1, съобщи Китайската корпорация за наука и технологии в космоса.
"Това постижение, ръководено от SUPARCO, демонстрира нарастващите възможности на нашата нация в областта на космическата наука и технологии," заяви премиерът на Пакистан Шехбаз Шариф.
Пазарът на сателити за наблюдение на Земята, който в момента е оценен на 5 милиарда долара, е един от най-бързо развиващите се сектори в търговската космическа индустрия. Според прогнози на учени стойността му ще надхвърли 8 милиарда долара до 2033 г.
Множество държави, включително САЩ, Китай и Индия, разработват свои собствени правителствени и частни сателитни групировки за картографиране на Земята. През този месец индийският стартъп Pixxel изстреля първата частна сателитна мрежа на страната, отбелязвайки напредък в сектора.