Учени от базираната в Далас биотехнологична компания Colossal Biosciences възкресиха вълк, изчезнал преди около 12 500 години. Това предаде СиЕнЕн.
Учените създадоха три малки от вида на изчезналия вълк, използвайки ДНК, клониране и технология за редактиране на гени, за да променят гените на сивия вълк, най-близкият жив роднина на праисторическия си предшественик.
Свирепият вълк Aenocyon dirus е бил с по-големи по размер от сивите вълци и имал малко по-широка глава, светла гъста козина и по-силна челюст.
Учените от Colossal Biosciences са използвали ДНК от зъб на 13 000 години и череп на 72 000 години, за да създадат здрави малки на свирепия вълк. Малките живеят на площ от 2000 акра на неразкрито място, оградено с висока ограда, където се наблюдават от охранителен персонал, дронове и камери на живо.
Използвайки ДНК, извлечена от вкаменелости на свиреп вълк, учените и сътрудниците на Colossal са успели да сглобят два висококачествени генома на Aenocyon dirus или пълни набори от генетична информация. Компанията е използвала информацията от генетичния анализ, за да промени клетките на сивия вълк, като направи 20 редакции в 14 гена, преди да клонира най-обещаващите клетъчни линии и да ги прехвърли в донорски яйцеклетки.
След това здрави развиващи се ембриони бяха прехвърлени в сурогати за междувидова бременност. От Colossal Biosciences посочват, че два мъжки екземпляра от вида на свирепия вълк са се родили през октомври 2024 г., а едни женски екземпляр се е родил през януари 2025 г.
За да постигне целта си, компанията е създала хибриден геном, използвайки технологията CRISPR, за да отреже определени генни варианти на сивия вълк и да ги замени с черти, свързани със свирепите вълци.
Компанията смята, че същите технологии, с които са създали свирепия вълк, могат да са от полза и на застрашените животни.