Сряда, 15 Яну 2025
           
Политика

Ето го споразумението на ГЕРБ, БСП и ИТН. ДПС-Доган е в съвета за управление на коалицията

   
Ето го споразумението на ГЕРБ, БСП и ИТН. ДПС-Доган е в съвета за управление на коалицията

ГЕРБ публикува коалиционното си споразумение с БСП-Обединена левица и "Има такъв народ". В него трите формации се обвързват с изпълнението на антикорупционни мерки, правосъдна реформа и провеждането на честни избори.

Към споразумението има приложение, подписано от "Демокрация, прави и свободи" - ДПС. 

Договорката е за парламентарно мнозинство за изпълнение на управленска програма. Трите формации ще имат 1 месец, за да представят общата си законодателна програма. 

Срокът на споразумението е валиден за пълен управленски мандат или до прекратяването му от една от страните.

Коалицията ще се управлява от Съвет за съвместно управление (ССУ), в който влиза и ДПС-Доган. Съветът ще координира управлението между страните и ще решава възникнали спорове. 

 

В него ще участват до трима представители от всяка политическа формация, участваща в споразумението за съвместно управление. Членовете на ССУ могат да бъдат партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации.

В заседанията ще участват двама представители на ПГ “Демокрация, права и свободи – ДПС“.

ССУ ще има ротационен председател, който ще се избира на всеки три месеца. Той ще организира дневния ред и модерира заседанията, както и ще следи за изпълнението на приетите решения.
 Съветът ще заседава на всеки 2 седмици, както и при извънредни ситуации. 

Решенията ще се взимат чрез консенсус.
 При липса на съгласие, въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение. 
Вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните, става ясно от подписаното споразумение.

С подписването на споразумението ГЕРБ, БСП и ИТН се задължават да работят в условия на обвързано парламентарно мнозинство помежду си и да прилагат стриктно механизма за вземане на решения. 

Изрично е записано, че "с изразената парламентарна подкрепа от ДПС – ДПС се формира мнозинство за избор на стабилно, редовно управление".

Законопроекти и проекти за решения ще се внасят в Народното събрание само след постигнато съгласие между страните в споразумението. 

При определянето на заместник-министри, областни управители и заместник-областни управители се търси широко съгласие в парламентарното мнозинство, сформирано за избор на правителство от 51-ото Народно съгласие, като не се прилага квотен принцип.

Следва се принципа на споделената отговорност, като се търси представителство на страните в политическите кабинети на всеки министър, пише в споразумението. 

Заложено е, че при съществено неизпълнение на управленската програма всеки един от министрите в кабинета може да бъде сменен. Смяната се извършва със съгласието на трите страни - ГЕРБ, БСП и ИТН.

В програмата е вписан и регламент за попълването на множеството държавни регулатори с изтекли мандати. 

Приоритетните политики за новата коалиция

- Извеждане на качеството на живот на хората като първостепенен приоритет с фокус върху здравеопазването, образованието и развитието на пазара на труда.
- Гарантиране на демократичния правов ред и защита на парламентарната демокрация - укрепване на институциите и освобождаването им от корупционно влияние чрез провеждане на антикорупционна политика и реформи в правосъдната система, гарантиране на честни и свободни избори, отстояване на стандартите за защита на човешките права и международния правов ред.
- Гарантиране на устойчиви публични финанси и ефективно управление на публичните инвестиции.
- Продължаване на усилията за членство на България в еврозоната.
- Устойчивост на данъчно-осигурителна тежест и прилагане на данъчни стимули в подкрепа на инвестициите.
- Стремеж към балансиран бюджет.
- Изваждане на България от т. нар. „сив списък“ за пране на пари.
- Ускоряване на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост и реализация на предвидените в него инвестиции в цифровата и екологична трансформация и реформите, подкрепящи икономическата и институционална устойчивост.
- Повишаване на конкурентоспособността и политики за растеж на икономиката чрез намаляване на бюрократичната и регулаторна тежест, в т. ч. осигуряване на среда за привличане и засилване на инвестициите в технологии, иновации и модерна транспортна, индустриална и енергийна инфраструктура, стимулиране на научните изследвания и цифровизацията. Прилагане на мерки в подкрепа на малките и средни предприятия.
- Трайно увеличаване на инвестициите в научни изследвания и развойна дейност, за да достигнат размер от 2% от БВП.
- Нова индустриална политика, включваща създаване на производствен капацитет в стратегически сектори като отбранителна индустрия, микроелектроника, мехатроника, роботика и др.
-  Провеждане на политики за модернизация на страната, в т.ч. ускорени инвестиции в пътна и железопътна инфраструктура, развитие на електронното управление, мерки за енергийна ефективност в публичния и частния сектор, възстановяване на инвестициите във ВиК инфраструктурата и строителство на нови язовири и ПАВЕЦ.
- Прилагане на координирани семейни политики, насочени към предоставяне на качествени образователни, здравни и социални услуги за децата и семействата и борба с детската бедност.
- Провеждане на политики за повишаване на благосъстоянието, намаляване на социалните неравенствата, ефективна подкрепа за уязвимите групи като елементи на демографската политика и балансираното регионално развитие.
- Защита на социалната държава, гарантиране на повече справедливост, вкл. чрез преглед на приходната система, както и стъпки за финансова децентрализация.
- Мерки за подобряване живота на българските граждани, сред които развитие на здравеопазването и подобряване на достъпа до здравна грижа; защитени болници и аптеки в отдалечените райони и гарантиран достъп до лекарства; оптимизиране статута на държавните и общински болници като търговски дружества.
- Мерки за преодоляване на демографската криза и грижа за младите хора, стимули за раждане на дете, подкрепа за майчинството.
- Ускоряване на инвестициите в културните и творческите сектори и насърчаване на достъпа до култура. Активно включване на съвременното българско културно съдържание в европейския и световен културен обмен и осигуряване на достъп на българската публика до качествена европейска и световна съвременна култура.
- Осигуряване на средства за реализация на започнатите проекти по Общинската инвестиционна програма.
- Гарантиране на енергийната сигурност на страната.
- Гарантиране на националната сигурност чрез модернизация на армията и повишаване на отбранителните й способности, пълноценно интегриране на България в структурите на НАТО и изграждане на системи за киберсигурност и противодействие на чуждестранните намеси в информационното пространство.
- Поддържане на активни позиции в рамките на ЕС и НАТО, съобразени с националния интерес и в съответствие с Външнополитическата стратегия на страната.
-  Активно участие в политиката на ЕС за възпиране на чужда агресия като единствена гаранция за справедлив и траен мир в Източна Европа.
- Активна политика при създаване на законодателството на ЕС, особено в сферата на отбранителната, индустриална и енергийна политика, при строго отчитане на националния интерес и лидерство при формиране на регионалните позиции на страните от Югоизточна Европа и Централноевропейската инициатива.
- Активни действия за разширяването на Европейския съюз в Западните Балкани при спазване на всички съществуващи договорености между заинтересованите страни и в съответствие с националния интерес на България като устойчив фактор за стабилност в региона.
- Осигуряване на ефективна защита на границите и противодействие на незаконната миграция, вкл. чрез съвместни решения с партньорите от Европейския съюз.
- Облекчаване на условията за осъществяване на референдуми, както и изготвяне на промени в нормативната уредба, които да допринесат за осигуряване на работеща пряка демокрация на национално и местно ниво.
- Анализ на нарушенията в изборния процес и приемане на законови и институционални гаранции за осигуряване на честни и свободни избори, в т.ч. премахване на т.нар „мъртви души“ и въвеждане на преброителни центрове.
- Усъвършенстване на защитата на гражданите и организациите при причиняването на вреди от незаконосъобразни действия на държавната администрация чрез въвеждане на специална хипотеза на института на „мълчаливото съгласие“.
- Предприемане на необходимите мерки за осигуряване на бързина и прозрачност в съдебните производства, подобряване на правораздавателната дейност, чрез разширяване на обхвата на електронното правосъдие, създаване на допълнителни гаранции за спазване на задължителните срокове за произнасяне, подобряване на организацията за електронно призоваване и електронно подаване на документи до съда, както и гаранции за случайното разпределение на делата по действащия ЗСВ.
- Мерки с оглед усъвършенстване на законодателството с цел закрила на децата и подобряване на мерките срещу домашно насилие.
- Въвеждане на споделено родителство по исков ред и мерки срещу родителското отчуждение.
- Решителни действия за справяне с безводието и гарантиране на достъпа до питейна вода в засегнатите райони.
- Стабилизиране и развитие на българската енергетика, вкл. нови ядрени мощности и подкрепа на въглищните централи.
- Ангажираност към мира и архитектурата за сигурност в Европа, поддържайки подкрепата за суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Продължаване на помощта и дипломатическите усилия за насърчаване на диалога. Подкрепа на усилията за предоставяне на надеждни гаранции за сигурността на Украйна в съответствие с международното право.

Изпълнение на мерки за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния

1. Избор на членовете на органи, избирани от Народното събрание, включително на ВСС, извършен въз основа на прозрачни процедури, които гарантират избор на кандидати с високи професионални и нравствени качества.
2. Промени в наказателния процес с цел ускоряване на досъдебната и съдебната фаза на процеса.
3. Конституционносъобразен модел на вътрешна организация на прокуратурата, който гарантира професионална автономия на прокурорите и ограничава възможностите за нерегламентирана намеса;
4. Промени в ЗСВ във връзка с правния режим за временно изпълнение на функциите главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС , в т.ч. за периода на временното им изпълнение на функциите и прекратяване на откритите процедури за избор на нови.
5. Реформи в службите за сигурност, в т.ч. ефективен контрол и координация чрез Съвета по сигурността; оптимизация на системата за допуск до класифицирана информация; ефективна система за периодична проверка на служителите за интегритет и лоялност.
6. Създаване на правна рамка, във взаимодействие с БНБ, която урежда на национално ниво последици с цел ограничаване на рисковете за финансовата система във връзка с прането на пари.
7. Уреждане на механизмите и отговорните институции за прилагането на ограничителни мерки на ЕС на територията на България.
8. Дигитализация на документооборота и използване на сигурни, проследими и отчетни системи в публичния сектор.
9. Повишаване на контрола върху дейността на КПК чрез Народното събрание и Сметната палата; въвеждане на конституционносъобразно мнозинство за вземане на решения;
10. Прекратяване на нелегитимните влияния от политически партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.

offnews.bg