Изтъкват пред МС и МВнР, че посланикът и почетният ни консул във Вашингтон злепоставят България
Българи, живеещи в САЩ, се готвят да сезират Държавния департамент на Съединените щати за действия (и бездействия) на посланика на България в САЩ Георги Панайотов.
Това става ясно от писмо на Калин Здравков, който живее в Сиатъл. Мъжът е адресирал сигнала си до Министерския съвет на България, до Министерството на външните работи, и до българските медии.
В писмото си Здравков задава риторичния въпрос дали почетните консули на България в САЩ трябва да спазват законите на Щатите, и пита "защо посланикът на България във Вашингтон не следи дали почетните консули спазват закона и задълженията си?"
Мъжът разказва, че живее в Сиатъл, "където почетния ни консул Елка Русков е популярна сред българската общност с добро за едни хора и организации, и с лошо за други.
"Изключително разочаровано и пострадало от нея, е, например, българското училище, в което учи и моето дете", пояснява Здравков.
"Основното обаче е, че след като стана почетен консул на щата Вашингтон, Русков го напусна и заживя в съвсем друг щат - Невада. Имах един сложен казус и исках да се срещна с нея лично с надежда за съдействие, но след като отидох на посочения в сайта на посолството неин адрес в Сиатъл, се оказа, че е частна къща на семейство на нейна приятелка и там офис на почетен консул няма със сигурност. Казаха ми, че трябвало да й напиша писмо или да й пиша във фейсбук ако искам да се свържа с нея. Профилът й във фейсбук е публичен и е доста активен. От него се вижда, че тя наистина си живее в Лас Вегас от много дълго време." - посочва живеещият в САЩ българин.
Той е направил проверка на законодателството, засягащо работата на посланиците и почетните консули в САЩ, което гласи, че "почетният консул трябва да пребивава на пълен работен ден в района, които представлява".
"Преди да информирам Държавния департамент на САЩ за това нарушение се обърнах към посолството на България, което би трябвало да брани доброто име и репутация на страната ни тук и да следи да няма поводи то да бъде опетнено. В случай, че държавните власти в САЩ разберат, че България има почетен консул в щат, в който същият не пребивава, как това ще се отрази на българската репутация?" - пита Здравков.
Той е алармирал с писмо Посолството на България в САЩ, но вместо да получи отговор, "посланик Панайотов дойде на коледно тържество в Сиатъл, заедно с г-жа Русков и се снима с нея, и публично я похвали за дейността й, нищо че тя също като него е само турист за няколко дни при нас".
"Двамата си разменят във фейсбук хвалби и сърчица, а сиатълци трябва да се радваме на тяхната близост, сякаш ще има полза от това. ... Защо българската държава допуска посланик и почетен консул в близки приятелски отношения да лъжат и да демонстрират своята надменност и да не спазват законите на САЩ?! Злепоставят България и всички българи, които се трудим в тази свободна страна." - пита още мъжът в писмото си до МС и МВнР.
Здравков, който по думите му представлява немалка общност от българи в САЩ, настоява "за преразглеждане на почетното консулство на г-жа Елка Русков и посланическото място на г-н Панайотов в името на истината и законността".
Припомняме, в средата на ноември м.г. стана ясно, че Георги Панайотов - бивш служебен министър на отбраната в едно от назначените от президента Румен Радев служебни правителства, а сега посланик на България в САЩ, е бил извикан от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) заради установено административно нарушение.
Тъй като дълго време избягвал получаването на призовката, от АДФИ са били принудени да издирват Панайотов чрез МВнР.
Панайотов стана пословичен в публичното пространство и когато проспа внасянето на резолюция, обявяваща септември за месец на македонското наследство в САЩ, а оправданието му беше, че е бил в отпуск. Тогава експерти коментираха, че липсата на базисни познания за националната сигурност и националните ни интереси водят до тежки грешки, граничещи с престъпления от страна на Панайотов, който допуска разглеждането на антибългарски документ в Сената на САЩ.
Българите отвъд океана все още търсят причините за липсата на всякаква инициативност от Панайотов за разрешаване на най-важните за тях въпроси, каквито са липсата на социална спогодба за признаване на трудовия стаж и падането на визите за САЩ. Социалната спогодба е от особено значение за емиграцията ни, тъй като тя ще даде възможност българите да се пенсионират по-рано, използвайки стажа си от България.
Сред колегите си Панайотов се хвали, че има пълна подкрепа от лидерите на „Продължаваме промяната“ и поради тази причина каквито и грешки да допусне те няма да се отразят по никакъв начин на кариерата му, въпреки загубеното доверие от всички държавни институции в страната. /БГНЕС