Регламентът на Европейския съюз за пазарите на криптоактиви (MiCA) официално влезе в сила, създавайки единна рамка за надзор на дигиталните активи в държавите членки. Новото законодателство въвежда строги насоки за стабилните монети, емитирането на токени и крипто услугите, като например борси и попечителство, с цел да се повиши прозрачността и да се преодолеят дългогодишните регулаторни пропуски в индустрията, съобщава Global Government Fintech.
На този фон на 31 декември в българското Народно събрание беше внесен законопроект за пазарите са криптоактиви в България, като предстои неговото обсъждане и гласуване в парламента. С въвеждането в национално законодателство на уредба за пазарите на криптоактиви в съответствие с европейски Регламент за пазарите на криптоактиви (РПКА), дружествата в Република България ще могат да се възползват изцяло от предимствата на новата европейска регулация.
Ще се изгради по-надежден и сигурен пазар на криптоактивите. Криптоактивите и подлежащата им технология на децентрализирания регистър - ТДР, имат голям потенциал за повишаване на ефективността в "традиционния" финансов сектор.
Припомняме, че регламентът на 27-членния блок за пазарите на крипто-активи (MiCA) (наричан също съкратено като MiCAR) беше одобрен от европейските парламентаристи още през април миналата година, превръщайки ЕС в първата голяма юрисдикция в света, която създава цялостна регулаторна рамка за крипто-активи.
Съгласно MiCA емитентите на стабилни монети и токени, свързани с активи, са изправени пред строги изисквания за оповестяване, управление на резервите и процеси на обратно изкупуване.
Доставчиците на услуги, свързани с криптоактиви (CASP), вече могат да извършват дейност в целия ЕС с единен лиценз, което рационализира трансграничните дейности и замества фрагментираните национални разпоредби.
Въпреки това по-малките компании може да се затруднят да посрещнат разходите за съответствие, което потенциално може да доведе до консолидиране на пазара в полза на по-големите играчи.
Макар MiCA да изключва напълно децентрализираните протоколи, остава неяснота около NFT и токените за защита на личните данни, като някои активи могат да попаднат под по-строг контрол.
Поетапното прилагане на регламента ще провери дали той може да постигне баланс между насърчаването на иновациите и поддържането на надзора. Лидерите в сектора виждат в това модел, който би могъл да повлияе на глобалните регулаторни стандарти, създавайки предпоставки за по-широко институционално приемане и по-сигурни пазари.